Uniwersytet Śląski w Katowicach otwiera swoje pracownie i sale warsztatowe, by zaprosić na obchody Nocy Naukowców pod hasłem „Śląska Moc Naukowców". Wydarzenie odbędzie się 12 października.
Wydarzenia zaplanowane z tej okazji przez Uniwersytet Śląski rozpoczną się o godzinie 17.00 w czterech miastach: Katowicach, Cieszynie, Sosnowcu i Chorzowie. Będą to wystawy, gry terenowe, pokazy, warsztaty i wykłady bezpłatne, kierowane do wszystkich grup wiekowych. Miłośnicy nauki będą mogli wybrać spośród 75 aktywności w 13 lokalizacjach kampusów UŚ.
W Katowicach biolodzy zaproszą uczestników na mikrobiologiczne safari oraz pokaz technik przetrwania roślin. Na Wydziale Prawa i Administracji będzie można wziąć udział w grze kryminalnej, obejrzeć zbiory biblioteki prawniczej, wziąć udział w wykładzie dotyczącym praw zwierząt czy w warsztatach kryminalistycznych. Dzieci będą mogły odwiedzić leśną kancelarię misi adwokatki i misia adwokata. Szkoła Filmowa imienia Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na pokaz krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, a na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych odbędą się warsztaty typu living-lab oraz zajęcia o szyfrowaniu i grafach. O Medyceuszach, średniowiecznym skryptorium, kłamstwach i manipulacjach polityków, wzmacnianiu swojej kreatywności opowiedzą Naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Humanistycznego.
Sosnowiec zaprasza na warsztaty geologiczne oraz pokazy przygotowane przez informatyków, między innymi wystawę Retro – Komputerów, Hakerski Escape Room, warsztaty z użyciem drukarek 3D. Młodzież będzie mogła wziąć udział między innymi w warsztatach LEGO Mindstorms.
W Cieszynie aktywności związane z Nocą Naukowców odbędą się w siedzibie Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. W budynkach uniwersytetu będziecie mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych i zabawie z fusingiem, w pokazie „Filmowa Noc Superbohaterów", mini koncertach oraz w warsztatach z choreografii.
Chorzowski Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych zaprasza na stoiska dotyczące zawodów inżynierskich, implantów i materiałów przyszłości, a także: warsztaty akustyczne, o sztucznej inteligencji, inteligentnych materiałach, symulacjach numerycznych i wiele innych.
Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny, na niektóre z nich obowiązują zapisy. Informacje są na stronie UŚ (www.us.edu.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.