Nie milkną echa przegranego przez Polskę postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w sprawie kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Dodatkowa nagroda dla górników. Rocznica katastrofy w bytomskiej kopalni. Tak minął 10 października w branży surowcowej.
* - Cała ta sprawa to wielki skandal. Oczywiście skandalem nie jest decyzja, jaka zapadła przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym, ale postawa polskich władz. Nie buduje to niestety dobrej opinii wśród inwestorów, wręcz przeciwnie, to wielka porażka. To dowód, że administracja państwowa zapomniała o uwarunkowaniach międzynarodowych, zapomniała o porozumieniach z Australią na temat popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Zapomniała również o innych przepisach prawa międzynarodowego – komentuje przyznanie przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy spółce GreenX Metals odszkodowania w wysokości 1,3 mld zł w sporze z Rzeczpospolitą Polską, Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
* 13 listopada zostaną ogłoszone wyniki finansowe za trzeci kwartał 2024 r., które osiągnął KGHM Polska Miedź. Wtedy też będzie wiadomo, kiedy i jakiej wysokości zostanie wypłacona dodatkowa nagroda roczna za trzeci kwartał.
* Dramat w bytomskiej kopalni Dymitrow rozegrał się 10 października 1979 roku 774 metry pod ziemią. Doszło tam do wybuchu pyłu węglowego. W strefie zagrożenia było 43 górników. W wyniku katastrofy zginęło 34 z nich, w tym 17 osób dozoru i pracowników o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach.
* Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować 31-letniego pracownika, którego wcześniej znaleziono nieprzytomnego w budynku szybu nr 2 ruchu Piast (kopalnia Piast-Ziemowit). Mężczyzna był pracownikiem Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.
* Kończą się prace budowlane na terenie wokół szybu Jan kopalni Anna w Pszowie. Potem odbiory i wyposażenie wnętrz obiektów. Ich otwarcie po rewitalizacji planowane jest z końcem roku.
* Elektrownia Opole, Oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy PGE obchodziła 4 października energetyczne święto. Wydarzenie, które zgromadziło zaproszonych gości i pracowników, było okazją do podsumowania minionego roku i podziękowania za pracę - poinformowali przedstawiciele PGE GiEK.
* Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu do końca 2024 r. zrealizuje trzy projekty, na które otrzymało wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Jeden z nich dotyczy katalogowania dokumentów historycznych z kopalń na Śląsku.
* W piątek, 11 października, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o nadchodzących trudnych rozmowach dotyczących umowy społecznej oraz radykalnym zmniejszeniu sprzedaży i wydobycia w Polskiej Grupie Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do Grzegorza: Drugi punkt artykułu jest o KGHM.
Jak można pisać o kopalni węgla a na zdjęciu szyb kopalni miedzi??