Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej dążą do redukcji kosztów ponoszonych na bieżące funkcjonowanie posiadanej infrastruktury i jej utrzymanie. Podejmowane są działania mające na celu racjonalizację wykorzystania posiadanego przez nie majątku.
Maksymalne wykorzystanie wyrobisk znajdujących się w rejonach szybów głównych zakładów górniczych, pozwala na likwidację innych oraz ograniczenie kopalnianych sieci wentylacyjnych. Dobrym przykładem jest ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, gdzie podjęto decyzję o przeniesieniu wykorzystywanego obecnie warsztatu elektrycznego z rejonu, który docelowo planuje się wyłączyć z kopalnianej sieci wentylacyjnej.
Likwidowany warsztat zostanie odtworzony w przekopie 907, zlokalizowanym w bliskim rejonie szybów centralnych ruchu Ziemowit.
W tym celu zaprojektowano i przebudowano to wyrobisko do formatu obudowy ŁP11/V32/4/A / III stopień podwyższenia, którego gabaryty sięgają 5,5 m wysokości oraz 5,8 m szerokości. Osiągnięte wymiary wyrobiska pozwolą na prowadzenie prac naprawczych oraz serwisowych wielkogabarytowego wyposażenia elektrycznego, takiego jak np. stacje transformatorowe czy szafy sterownicze z wykorzystaniem suwnicy, w którą planuje się wyposażyć warsztat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I gdzie teras pospimy