Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu do końca 2024 r. zrealizuje trzy projekty, na które otrzymało wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Jeden z nich dotyczy katalogowania dokumentów historycznych z kopalń na Śląsku.
Zabrzańska placówka otrzymała 300 tys. zł zł w konkursie KPO „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”. Dzięki pozyskanym funduszom Muzeum jeszcze w tym roku zrealizuje kolejne trzy projekty w obszarze kultury.
Pierwszy projekt ma nazwę „Symfonia Kopalni”. To innowacyjny projekt muzyczny realizowany w formie muzycznego performancu, prezentującego i promującego dziedzictwo górnicze przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W ramach projektu zebrane zostaną autentyczne dźwięki charakterystyczne dla pracujących i historycznych śląskich kopalni. Dzięki temu powstanie wydarzenie multimedialne łączące dźwięk przestrzenny, muzykę elektroniczną, elementy górniczej orkiestry dętej oraz archiwum mówionego.
Drugi projekt to „Portal do śląskości – tradycja górniczych orkiestr dętych w nowej odsłonie". To zadanie łączący nowoczesne technologie z tradycjami górniczymi, w jego ramach powstaną utwory muzyczno-wizualne. Założeniem projektu jest możliwość wykonywania powstałych w projekcie utworów z elementami rozszerzonej rzeczywistości na koncertach przez wszystkie 27 zespoły górniczych orkiestr dętych. Wszystkie kompozycje zostaną premierowo wykonane w ramach cyklu „Muzyka na poziomie” w kopalni Guido.
Ostatni projekt, na który Muzeum otrzymało wsparcie nazywa się „Rozwój narzędzi AI do analizy treści dokumentacji historycznej”. Założeniem jest opracowanie zaawansowanego narzędzia AI do automatycznej analizy i katalogowania dokumentów historycznych z kopalń na Śląsku. Narzędzie to usprawni zarządzanie zasobami muzealnymi i zwiększy dostęp do rozległych zasobów muzealnych różnym grupom odbiorców. Jednocześnie realizacja projektu przyczyni się do wsparcia badań naukowych i edukacyjnych opartych na historii górnictwa na Śląsku. Opracowane narzędzie AI pozwoli na przygotowanie większej ilości bardziej przystępnych materiałów dla masowych odbiorców.
Projekty powinny być zrealizowane do końca 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.