Kopalnia Pniówek inwestuje w swoją przyszłość. Obecnie prowadzone są roboty związane z głębieniem szybu III oraz wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II.
Pawłowicka kopalnia planuje na początku 2026 r. zakończyć prace związane z głębieniem szybu III z poziomu 856 m do 1053 m.
– W chwili obecnej mamy wykonane prace związane z drążeniem szybu do poziomu dna szybu 1053 m oraz wymienioną klatkę wielkogabarytową przedziału wschodniego z dwupiętrowej na trzypiętrową, która pozwala na zwiększenie możliwości transportowanych materiałów. Ponadto w rejonie szybu III przystosowaliśmy niezależne torowiska pozwalające na bezkolizyjne przetaczanie wozów na potrzeby dwóch przedziałów – mówi Piotr Kuś, główny mechanik ds. urządzeń wyciągowych i ruchu powierzchni w kopalni Pniówek.
Teraz trzeba wykonać zbrojenie szybowe na pogłębionym odcinku szybu, aby móc wydłużyć zainstalowane górnicze wyciągi szybowe przedziału wschodniego i zachodniego do użytkowego poziomu 1000.
Zważywszy na fakt, że obecnie materiał wielkogabarytowy oraz materiał długi opuszczany szybem III na najniższy poziom 830 m, musi być dalej transportowany upadową na poziom 1000, realizacja tej inwestycji nie pozostanie bez wpływu na poprawę stanu bezpieczeństwa załogi i co za tym idzie, także efektywności transportu materiałów.
Obecnie 60 proc. załogi pawłowickiej kopalni zjeżdża do pracy na poziom 1000. Jest to poziom zasadniczy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że głębokość eksploatacji w ciągu minionych 50 lat, a więc od momentu powstania kopalni Pniówek, obniżyła się o 500 m! Pogłębienie szybu do poziomu 1000 z pewnością uprości transport ludzi i materiału, ale też poprawi wentylację.
Szyb II posiada dwa górnicze wyciągi szybowe: zachodni do poz. 1000 i wschodni do poz. 830. W III kwartale 2022 r. rozpoczęliśmy inwestycję związaną z wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego do poz. 1000, wpłynie to na bezpośrednie zwiększenie zdolności transportowanych jednostek.
O ile jednak prace drążeniowe wykonują firmy specjalistyczne, o tyle z bieżącymi zadaniami pracownicy Oddziału Urządzeń Szybowych i Wyciągowych muszą radzić sobie sami. To grupa ponad 160 ludzi. Do ich zadań, oprócz prowadzenia jazdy ludzi, transportu materiałów, wykonywania konserwacji i napraw urządzeń przyszybowych, wykonywania rewizji i kontroli górniczych wyciągów szybowych należą m.in. wymiany lin nośnych i wyrównawczych, wymiany naczyń wyciągowych, zawieszeń naczyń, zawieszeń lin wyrównawczych oraz elementów zbrojenia szybowego. Warto zaznaczyć, że w I półroczu 2024 r. załoga ta wymieniła ok. 79 elementów zbrojenia w szybie Ludwik, II i III. Wymienione zostały także liny nośne i lina wyrównawcza w szybie Ludwik, liny nośne w szybie II przedziału wschodniego, lina nośna w szybie III przedziału wschodniego oraz kosz na materiały przedziału zachodniego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.