Wprowadzenie zmian legislacyjnych umożliwiających efektywniejsze pozyskiwanie surowców, z poszanowaniem standardów ochrony środowiska, receptą na poprawę klimatu inwestycyjnego w sektorze mineralnym w Polsce – to wnioski płynące z dyskusji podczas konferencji „Klimat inwestycyjny dla rozwoju sektora mineralnego – Świat, Europa, Polska” zorganizowanej 2 bm. przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Sektor mineralny w Polsce przeszedł w ostatnich latach istotne zmiany. Transformacja energetyczna, zmiany regulacyjne oraz globalne trendy wpłynęły na kształt, tempo i kierunki rozwoju górnictwa w kraju. Jednym z ważniejszych wątków w dyskusji stały się wyzwania związane ze skutecznym wykorzystaniem krajowych zasobów surowców mineralnych oraz szukanie sposobów, jak przyciągnąć kapitał zagraniczny i jednocześnie zadbać o środowisko oraz akceptację społeczną.
– Dla Polski kluczowe jest nie tylko zwiększenie wydobycia strategicznych surowców mineralnych, ale także zrównoważony rozwój branży w zgodzie z normami środowiskowymi – podkreślił prof. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, otwierając debatę.
W trakcie dyskusji zwrócił uwagę na działania Unii Europejskiej mające na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej w sektorze surowców mineralnych. Wskazał, że Polska aktywnie uczestniczy w tych inicjatywach, czerpiąc z nich liczne korzyści dla gospodarki. Podkreślił także, że kluczowym wyzwaniem na poziomie krajowym jest pogodzenie potrzeb rozwoju górnictwa z wymogami ochrony środowiska oraz oczekiwaniami społecznymi.
Uczestnicy debaty podkreślili również potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych, które są niezbędne dla poprawy klimatu inwestycyjnego w sektorze mineralnym w Polsce. Wskazano, że obecne przepisy wymagają nowelizacji, aby umożliwić efektywniejsze pozyskiwanie surowców z poszanowaniem standardów ochrony środowiska. Tę kwestię poruszył m.in. dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że „współpraca z Głównym Geologiem Kraju jest kluczowa, aby skutecznie wprowadzić niezbędne zmiany w Prawie geologicznym i górniczym, co pozwoli na harmonijny rozwój sektora surowcowego z uwzględnieniem potrzeb środowiskowych i społecznych”.
Z kolei Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, a zarazem gospodarz konferencji, zwrócił uwagę na najnowsze badania i analizy dotyczące polskich zasobów mineralnych. W wystąpieniu podkreślił rolę PIG-PIB jako kluczowego ośrodka badawczego w zakresie monitorowania zasobów geologicznych kraju. Przedstawił także nowe inicjatywy badawcze i innowacyjne technologie, które mają wspierać rozwój górnictwa oraz pozyskiwanie surowców.
Prof. Stanisław Speczik, ekspert w dziedzinie geochemii, wskazał na globalne trendy w innowacjach technologicznych, które mogą zostać już dziś wykorzystane w sektorze surowcowym. Podkreślił znaczenie nowoczesnych technologii, takich jak zaawansowane metody wydobycia, które pomagają firmom takim jak Miedzi Copper Corp. radzić sobie z wyzwaniami środowiskowymi. Natomiast prof. Krzysztof Szamałek, były Główny Geolog Kraju, podkreślił, że Europa intensyfikuje działania zmierzające do zdobycia poparcia społecznego dla inwestycji surowcowych, co jest kluczowe dla realizacji nowych projektów w tej dziedzinie.
Eksperci omawiali intensyfikację inwestycji górniczych na świecie, zwłaszcza w regionach bogatych w surowce, takich jak Afryka, Ameryka Południowa i Azja. W kontekście europejskim dyskutowano o inicjatywach Unii Europejskiej mających na celu zwiększenie samowystarczalności surowcowej oraz zmniejszenie zależności od importu surowców krytycznych. Omówiono strategię dotyczącą surowców krytycznych oraz dyskutowano o tym, co zrobić, aby dla Polski pojawiły się szanse na przyciągnięcie inwestycji oraz rozwój krajowego potencjału surowcowego.
Podkreślono, że w Polsce sektor mineralny przeszedł w ostatnich latach istotne zmiany. Transformacja energetyczna, zmiany regulacyjne oraz globalne trendy wpłynęły na kształt, tempo i kierunki rozwoju górnictwa w kraju. Jednym z ważniejszych wątków w dyskusji stały się wyzwania związane ze skutecznym wykorzystaniem krajowych zasobów surowców mineralnych oraz szukanie sposobów, jak przyciągnąć kapitał zagraniczny i jednocześnie zadbać o środowisko oraz akceptację społeczną.
Dyskusję poprowadził dr inż. Artur Dyczko z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, ekspert w dziedzinie geologii i doradca w sektorze surowcowym.
Po zakończeniu konferencji, w zabytkowych wnętrzach biblioteki geologicznej instytutu, podpisano porozumienia o współpracy pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB a Wyższym Urzędem Górniczym. Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się do współdziałania w zakresie promowania ochrony złóż kopalin i ich zasobów, wspierania rozwoju geologii i górnictwa, wymiany informacji w obszarze zagrożeń geologicznych oraz konsultowania stanowisk w zakresie rozwiązań prawnych dotyczących geologii i górnictwa.
Konferencji patronowało Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.