Branża górnicza potrzebuje 2,1 biliony dolarów nowych inwestycji do 2050 r. Portal mining.com powołuje się na coroczny raport Transition Metals Outlook agencji BloombergNEF.
Wynika z niego, że przemysł wydobywczy będzie potrzebował 2,1 biliony dolarów nowych inwestycji, aby sprostać zapotrzebowaniu na surowce w świecie o zerowej emisji netto. BNEF podaje, że obecna dostępność surowców jest nadal niewystarczająca, aby sprostać rosnącemu popytowi.
W raporcie podkreślono, że w przypadku kluczowych metali transformacyjnych, w tym aluminium, miedzi i litu, w tej dekadzie może dojść do niedoborów podaży.
- Zgodnie ze scenariuszem transformacji gospodarczej (ETS) BNEF, która zakłada brak wsparcia politycznego i jest napędzana przez konkurencyjność kosztową technologii, świat może potrzebować 3 miliardów ton metali w latach 2024–2050, aby wesprzeć rozwiązania niskoemisyjne, takie jak pojazdy elektryczne, turbiny wiatrowe i elektrolizery. Liczba ta może wzrosnąć do 6 miliardów ton, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. - informuje moning.com.
Recykling mógłby pomóc w złagodzeniu części presji, a BNEF przewiduje, że produkty pochodzące ze źródeł wtórnych staną się integralną częścią łańcucha dostaw metali do celów transformacji energetycznej.
- Dobra polityka rządowa ma kluczowe znaczenie dla sukcesu branży. W przypadku baterii i stacjonarnego przechowywania, rządy muszą ustanowić sieci zbiórki, ustalić wymagania dotyczące współczynnika odzysku, opracować ramy do śledzenia poszczególnych ogniw i zapewnić wytyczne dotyczące zarządzania bateriami z drugiego życia - powiedział Allan Ray Restauro, współpracownik BNEF zajmujący się metalami i górnictwem, cytowany przez moning.com.
Portal informuje, że tempo wzrostu popytu będzie się różnić w zależności od regionu. Na przykład w Chinach konsumpcja przewyższyła średnią światową w latach 2020–2023, ale przewiduje się, że popyt tego kraju na metale transformacji energetycznej osiągnie szczyt w 2030 r. Według ETS BNEF przewiduje się, że w latach 30. XXI w. najszybciej rozwijającym się rynkiem dla tych metali stanie się Azja Południowo-Wschodnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.