3 października w netTG Gospodarka-Ludzie to informacje z Polskiej Grupy Górniczej o planowanym wydobyciu i wykorzystaniu dotacji budżetowej. To też podsumowanie akcji pomocy dla powodzian w SRK. A oto szczegóły.
* Jak wskazał prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek, mimo spadku sprzedaży węgla o 5 mln t i wynikającym z tego zmniejszeniu przychodów o ponad 40 proc., spółka w tym roku „zmieści się” w zaplanowanej wcześniej dotacji budżetowej. - Jesteśmy nawet przekonani, że będziemy potrzebować odrobinę mniej środków publicznych, niż wynika to ze zgłoszonego zapotrzebowania – powiedział szef PGG.
* Zakładany w projekcie aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu krajowy popyt na węgiel w 2030 r. na poziomie 22-30 mln ton nie zaskakuje PGG - poinformował w czwartek prezes spółki Leszek Pietraszek. Prognozy Grupy są w połowie między tymi wartościami - dodał.
* - Dla Polski kluczowe jest nie tylko zwiększenie wydobycia strategicznych surowców mineralnych, ale także zrównoważony rozwój branży w zgodzie z normami środowiskowymi – podkreślił podczas konferencji zatytułowanej „Klimat inwestycyjny dla rozwoju sektora mineralnego w Polsce” prof. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju.
* Spółka Restrukturyzacji Kopalń podsumowała akcję pomocy dla powodzian. Pracownikom spółki udało się w sumie zebrać 8 ton darów. Warto tu przypomnieć, że SRK jako jedna z pierwszych firm w kraju ogłosiła taką inicjatywę. Wsparcie trafiło do najbardziej dotkniętych powodzią rejonów Opolszczyzny i Dolnego Śląska.
* - Blok 910 MW w Jaworznie pracuje na tzw. minimum technicznym; jego potencjał produkcyjny jest zdecydowanie większy - poinformował prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot w czwartek podczas konferencji Energy Days w Katowicach.
* Tempo transformacji energetycznej będzie zależeć od dostępność fachowców, a nie pieniędzy; brakuje m.in. monterów i programistów - uważa wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha. Liczy on, że jesienią URE zatwierdzi plan inwestycji operatora dot. przygotowania sieci do przyjęcia zielonej energii.
* Strategią wodorową Ministerstwo Przemysłu będzie zajmowało się z razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska - przekazała w czwartek Magdalena Jarkulisz, szefowa departamentu obejmującego m.in. wodór w MP. Prace są na wczesnym etapie - zaznaczyła.
* Ministerstwu Przemysłu zależy na utrzymaniu mechanizmu sprawiedliwej transformacji - poinformowała dyrektorka departamentu funduszy europejskich i spraw zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly w czwartek podczas konferencji Energy Days w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.