Indeksy na amerykańskich giełdach lekko zwyżkowały na koniec sesji w środę. Inwestorzy obawiają się o eskalację wojenną na Bliskim Wschodzie po ataku rakietowym Iranu na Izrael.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc., do 42.196,52 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 5.709,54 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,08 proc. do poziomu 17.925,12 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,08 proc. do 2.195,13 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 1,61 proc., do 18,96 pkt.
Na rynkach generalnie dominują nastroje niechęci do podejmowania ryzyka przez inwestorów, gdyż wzrosły napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie po ataku rakietowym Iranu na Izrael w odwecie za ataki Izraela na Liban w ciągu ostatnich dni.
- W łańcuchu potencjalnych szoków zmienności rynku geopolityka zazwyczaj góruje nad ekonomią, zyskami przedsiębiorstw lub reakcją banku centralnego. Głównie dlatego, że większość uczestników rynku nie radzi sobie z wyceną ryzyka związanego z tymi wydarzeniami. Chociaż te wydarzenia zazwyczaj łączą się w sposób korzystny dla rynku, ryzyko skrajne, jakie mogą one wywołać, jest znaczące. Sytuacja pozostaje dynamiczna, a najmniejsze uspokojenie lub wzrost agresji w retoryce Izraela lub Iranu może mieć znaczący wpływ na nastroje na rynkach - powiedział Chris Weston, szef badań w Pepperstone.
- Widzimy, że rynek ma trochę problemów z tym ostatnim wzrostem napięć geopolitycznych. Podczas gdy inwestorzy zazwyczaj nie martwią się zbytnio tymi wydarzeniami, dopóki nie pojawią się wyraźne skutki ekonomiczne, teraz po prostu widzimy pewną nerwowość - powiedziała Lisa Erickson, szefowa działu due diligence rynków publicznych w U.S. Bank Wealth Management.
Akcje spółek naftowych, takie jak SLB i Occidental Petroleum, zyskały po 2 proc. i 0,5 proc. odpowiednio, śledząc ceny ropy naftowej, które wzrosły o ok. 3 proc., ponieważ inwestorzy wycenili możliwe zakłócenia dostaw z regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.