Przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) zwrócili się do wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego z prośbą o spotkanie. Chcą rozmawiać o sposobach rozwiązania problemów, z którymi boryka się spółka.
Pismo do sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Roberta Kropiwnickiego skierowali w poniedziałek, 30 września, przedstawiciele NSZZ Solidarność, Federacji Związków Zawodowych Górników oraz Związku Zawodowego Kadra.
Jak wskazali w piśmie związkowcy, niepokojące są dla nich zjawiska mające miejsce w JSW, wśród których wymienili m.in.: systematyczny spadek produkcji, brak komunikacji z rynkiem kapitałowym oraz brak zajmowania się przez zarząd strategicznymi tematami, tj. rozwijanie nowoczesnych technik wydobycia i przetwórstwa węgla i koksu. Oskarżyli też prezesa zarządu o brak pomysłu na kierunki rozwoju spółki oraz niekorzystne – ich zdaniem – próby zmian statutu spółki.
„Na takie zmiany, które spowodować mogłyby „wypaczenie” mechanizmów kontrolnych, zaburzenie wypracowanych przez lata dobrych praktyk tzw. corporate govermance – nie będzie naszej zgody na takie inicjatywy!” - czytamy w piśmie.
„My i nasi pracownicy też jesteśmy akcjonariuszami JSW! Mamy kontakty z funduszami, będącymi akcjonariuszami instytucjonalnymi w naszej spółce i takie zamiany połączone z brakiem umiejętności komunikacji z rynkiem kapitałowym, to zawstydza nas i naszych pracowników! Takie praktyki oraz brak umiejętności członków Zarządu w zakresie zrozumienia obowiązków menedżerskich spółki giełdowej nie jest działaniem profesjonalnym!"
Związkowcy pytają, na ile zmiany w statucie spółki są inspirowane przez MAP, a na ile są inicjatywą zarządu i przekonują, że sposobem na administrowanie spółką nie może być umarzanie certyfikatów z Funduszu Stabilizacyjnego.
„Dlatego chcielibyśmy prosić Pana, jako osobę nadzorującą największe spółki, osobę, która rozumie ekonomię i prawo, o merytoryczne spotkanie na temat sposobów rozwiązywania kłopotów, w jakie popadła nasza spółka” – kończą związkowcy.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.