Finansowanie transformacji klimatycznej będzie jednym z podstawowych pytań do kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej - zapowiedział w środę podczas PRECOP w Katowicach Borys Budka, który przewodniczy komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim.
Europarlamentarzysta wyjaśnił, że trwa formowanie nowej Komisji Europejskiej. Elementem tego procesu są przesłuchania kandydatów na komisarzy, którzy odpowiedzą na pytania przed poszczególnymi komisjami. Kilka z nich zostanie przeprowadzonych przez komisję przemysłu, badań naukowych i energii, której przewodniczy Budka.
Europoseł podkreślił, że jednym z podstawowych pytań, które będą zadawane kandydatom na komisarzy, będzie to o finansowanie przedsięwzięć związanych z transformacją klimatyczną.
- Z pewnością będzie to jedno z podstawowych pytań na przesłuchaniach kandydatów na komisarzy, to będą pytania o sposób finansowania. Bez inwestycji w przemysł Unia Europejska nie będzie mogła uzyskać celów, które są przez nas obrane, czyli przede wszystkim dążyć do neutralności - powiedział Budka.
W jego ocenie kraje Unii Europejskiej popełniły błąd zakładając, że można zbudować gospodarkę wyłącznie w oparciu o usługi. Jednocześnie szansą dla Polski może być wyciągnięcie wniosków z błędów, jakie popełniły kraje, które wcześniej zaczęły transformować swoje gospodarki.
- Zdajemy sobie sprawę, że jednocześnie z wyzwaniami dotyczącymi przeciwdziałania czy ograniczania zmian klimatycznych musimy pamiętać o konkurencyjności europejskiej gospodarki. Realizując ambitne cele, które są zawarte w Zielonym Ładzie, musimy pamiętać o tym, że gospodarki państw członkowskich muszą zapewniać możliwość sfinansowania celów, które są przed nami - powiedział Budka.
Jego zdaniem mimo głosów wzywających do rewizji niektórych założeń Zielonego Ładu, jego główne cele nie są zagrożone. Należy jednak zapewnić odpowiednie finansowanie dla inwestycji związanych z transformacją klimatyczną. Budka ocenił, że nie należy bać się długu. Jako przykład podał Stany Zjednoczone, które pokazują, że odpowiednio prowadzona polityka finansowa, również wykorzystania długu, daje możliwości bardzo mocnego przyspieszenia jeśli chodzi o inwestycje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.