Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP29 w Baku, w środę w Katowicach rozpoczęła się konferencja PRECOP 29.
Jej głównym celem ma być wypracowanie stanowiska różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy biznesowej, dotyczącego najważniejszych tematów omawianych podczas corocznego szczytu klimatycznego.
Za PRECOP w Katowicach stoją dwa podmioty. Głównym organizatorem jest UN Global Compact (UNGC) - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ; jej polska organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych. Współorganizatorem jest katowicka Grupa PTWP, znana m.in. z organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Przed sześcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 r. gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, po raz trzeci odbywa się dwudniowa konferencja poprzedzająca tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, zaplanowany między 11 a 22 listopada w Azerbejdżanie.
Jak ocenił podczas środowego otwarcia PRECOP 29 szef Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, pomysł kontynuacji rozpisanej na wiele głosów i tematów rozmowy o zmianie klimatu w formie cyklicznej konferencji PRECOP okazał się trafiony - Katowice stały się już stałym polskim miejscem debaty o klimatycznych wyzwaniach.
Dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski obrazował, że organizacja ta - koncentrująca się na pracy z sektorem prywatnym - działa ona m.in. po to, aby uaktywniać dyskusję o zagrożeniu, jakim jest zmiana klimatu:
- Jesteśmy po to, żebyśmy przede wszystkim byli w stanie wypracować rekomendacje: mądrze, rzetelnie przygotowywać się do corocznego punktu kulminacyjnego, jakim jest szczyt klimatyczny i żebyśmy też w Polsce mieli na stałe, z racji tradycji, które mamy w Katowicach, miejsce debaty wokół klimatu - podkreślił Wyszkowski.
W odtworzonym wystąpieniu ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanowa zasygnalizowała, że intencją władz tego kraju jest, aby w czasie jego prezydencji proces negocjacji klimatycznych był jak najbardziej przejrzysty i włączający; aby poszczególni interesariusze, czuli się właścicielami procesów i by to właścicielstwo przyjmowali.
Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ dyrektor wykonawcza UNGC Sandra Ojiambo w odtworzonym wystąpieniu podkreśliła, że rządy i sektor prywatny muszą zwiększyć swoje zaangażowanie w ograniczanie skutków zmian klimatycznych, a także przyspieszyć transformację energetyczną opartą o odnawialne źródła energii.
- Ta debata odbywa się w kluczowym momencie. Zmiany klimatu są największym zagrożeniem na drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Zmiany klimatyczne już wywierają negatywne skutki dla gospodarki, a dewastujące powodzie zagrażają społecznościom oraz ekosystemom w Polsce, Europie i na całym świecie - powiedziała Ojiambo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.