Waluty i ceny ropy reagują na rozrastający się w przerażającym tempie konflikt na Bliskim Wschodzie, a USA rozgrzewa się po debacie kandydatów na wiceprezydentów. W kraju nowe badanie poparcia dla partii politycznych, żołnierze skarżący się na przepracowanie i kilkadziesiąt nowych fotoradarów na drogach.
* TVN24: - Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zanotowały niemal identyczne poparcie w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na obecnie rządzących zagłosowałoby 33,1 procent ankietowanych, a na partię Jarosława Kaczyńskiego 32,9 procent. Podium, z poparciem 10,1 procent zamyka Trzecia Droga.
* Newsweek: - PiS po utracie władzy niewiele może zrobić. Chyba że chodzi o wewnętrzną wojenkę. Ta rozkręca się w najlepsze. W najgorszej sytuacji jest frakcja Mateusza Morawieckiego. W plotkach, które dotarły na Nowogrodzką, miało nawet paść słowo "bunt".
* TVN24: - Beata Kempa co prawda zyskała nowe stanowisko jako prezydencka doradczyni do spraw humanitarnych, ale wracają do niej stare problemy. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Karolina Stocka-Mycek poinformowała o wznowieniu sprawy "zniszczenia lub kradzieży" tornistrów zebranych w trakcie akcji humanitarnej "Tornister dla Aleppo".
* Onet.pl: - Członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa zapowiadają przesłuchanie Zbigniewa Ziobry. IBRiS w sondażu dla Radia Zet sprawdziło, co sądzą na ten temat Polacy. 46,9 proc. badanych uważa, że były minister sprawiedliwości powinien złożyć zeznania przed komisją, niezależnie od stanu zdrowia.
* Onet.pl: - Pracujący znacznie ponad przepisową liczbę godzin, przemęczeni żołnierze, wyposażeni w ostrą broń, ścierają się z napierającymi migrantami lub po prostu zasypiają na służbie. W kilku przypadkach o włos uniknięto tragedii. Resort obrony twierdzi, że grafiki służb uwzględniają przepisy dotyczące czasu służby. Nasi rozmówcy z granicy są oburzeni takim stanowiskiem ministerstwa.
* Dziennik.pl: 43 nowe kamery dołączyły do sieci CANARD i już łowią kierowców w nowych lokalizacjach. Za niecierpliwość można dostać aż 15 punktów karnych i mandat 2000 zł. Stąd niebawem wiele osób może się zdziwić listem z GITD, ponieważ przed tymi urządzeniami nie ostrzegają żadne znaki drogowe. Gdzie uważać?
* TVN24: - W polskich sklepach pojawił się alkohol w saszetkach (tubkach) przypominających te, w których sprzedawane są m.in. musy owocowe dla dzieci. Produkt wywołał ogromne kontrowersje, temat pojawił się też podczas posiedzenia rządu. Premier Donald Tusk stwierdził, że wymaga to pilnej interwencji władz.
* Gazeta.pl: - Irański atak na Izrael wystraszył rynki finansowe. Amerykański dolar momentalnie zdrożał wobec złotego o kilka groszy, chociaż w środę rano znowu lekko traci. Wciąż drożeją za to kontrakty na ropę naftową. Konflikt na Bliskim Wschodzie może bardzo namieszać w tym segmencie. Kursem polskiej waluty może też w środę zakołysać decyzja dotycząca stóp procentowych.
* Rzeczpospolita: - Wielka Brytania znów zbliży się do UE? Keir Starmer w Brukseli będzie rozmawiał o resecie
Brytyjski premier Keir Starmer 2 października po raz pierwszy od objęcia urzędu szefa rządu będzie rozmawiał z szefową KE, Ursulą von der Leyen, na temat takich kwestii jak stosunki handlowe, bezpieczeństwo i swobodny przepływ młodzieży - informuje Reuters.
* Gazeta.pl: - Łotewskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o umieszczeniu na granicy z Rosją i Białorusią specjalnych radarów do wykrywania dronów. Decyzja o wzmocnieniu obrony przeciwlotniczej jest odpowiedzią rządu na naruszenie przestrzeni powietrznej Łotwy przez uzbrojonego rosyjskiego drona.
* TVN24: - Po wtorkowej debacie kandydatów na wiceprezydenta USA stacja CNN opublikowała sondaż, z którego wynika, że republikański senator J.D. Vance minimalnie wygrał starcie z demokratą Timem Walzem. Według badania stacji CBS debata poprawiła wizerunek obu polityków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.