- Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska spływają pierwsze uwagi w ramach konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy dot. tzw. ustawy wiatrakowej. Często odnoszą się do odległości stawiania wiatraków od obszarów Natura 2000 - poinformował w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Miłosz Motyka (PSL).
Motyka we wtorek w Studiu PAP powiedział, że w ramach trwających konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, wpływają już pierwsze uwagi. Wskazał, że często odnoszą się do odległości stawiania wiatraków od form ochrony przyrody, w szczególności obszarów Natura 2000. Wiceminister przypomniał, że zgodnie z projektowanymi przepisami odległość ta ma wynosić 500 m.
Jednocześnie zdementował pojawiające się informacje, jakoby w oparciu o adrzędny interes publiczny możliwe było stawianie wiatraków w chronionym obszarze. Nie ma możliwości lokalizowania lądowych elektrowni wiatrowych na terenie Natura 2000 - zaznaczył.
Wiceszef resortu klimatu ocenił, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy pozwolą na skrócenie ścieżki inwestycyjnej i pozwolą, by wiatraki na lądzie mogły być lokalizowane na większej niż to jest obecnie powierzchni kraju - z ok. 17 do 24-25 proc. Podkreślił, że to poszerzenie odbędzie się zdroworozsądkowo, dbając o przyrodę.
- To znacznie odblokuje potencjał OZE - ocenił.
- Konsultacje skończą się w październiku, później będą uzgodnienia resortowe więc wierzę, że późną jesienią ta ustawa jest w stanie trafić do parlamentu. (...) Zapewniam, że nie będzie żadnych wrzutek ani poprawek pisanych na kolanie pod polityczne dyktando. Wierzymy, że ten rzetelny proces legislacyjny sprawi, że będzie to też ustawa, która zyska poparcie opozycji - powiedział.
Pod koniec września na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Zmianie ma ulec m.in. odległość stawiania wiatraków od zabudowań na lądzie, która ma wynosić 500 metrów. Dzisiaj minimalna odległość to 700 m. Zgodnie z projektem wiatraki będą mogły być sytuowane w minimalnej odległości 1500 m od parków narodowych oraz 500 m od obszarów Natura 2000. Nowe przepisy wprowadzą też wsparcie dla biometanu. Uregulują też kwestię zwrotu niewykorzystanych środków z depozytu prosumenckiego przy zmianie sprzedawcy prądu.
Resort klimatu wskazywał w komunikacie, że projekt ustawy wprowadza rozwiązania mające na celu zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz wprowadza korzystne zmiany w systemie prosumenckim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.