Szczyt inflacji wypadnie w marcu 2025 r., wówczas ten wskaźnik znajdzie się w granicach 5-6 proc. - napisał ekonomista Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Dodał, że obniżka stóp w marcu wydaje się mało prawdopodobna.
Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.
- Ceny żywności podniosły się o 0,2 proc. m/m, nieco mocniej niż zakładaliśmy i wyraźnie bardziej niż zwykle w tym miesiącu. Zakładamy, że może to być związane z efektami suszy i jej wpływem na ceny owoców oraz warzyw. Ceny paliw spadły o 3,4 proc. m/m, mocniej niż założyliśmy na podstawie obserwacji ze stacji paliw, a ceny energii wzrosły o 0,2 proc. m/m, zgodnie z naszymi prognozami - napisał ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński w komentarzu do danych GUS.
Oszacował, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii we wrześniu wyniosła 4,3 proc. w ujęciu rocznym, wobec 3,7 proc. r/r w sierpniu, a więc okazała się wyższa od szacunków rynkowych.
- O ile skok CPI i inflacji bazowej we wrześniu był spowodowany przede wszystkim efektem bazy statystycznej (przedłużenie darmowych leków i promocja na jednym z platform streamingowych we wrześniu 2023 r.), o tyle ceny bazowe wzrosły we wrześniu o 0,5 proc. m/m, czyli wyraźnie powyżej średniej w tym miesiącu (ok. 0,1 proc. m/m), co sugeruje wciąż podwyższoną presję na wzrost cen w tej części koszyka inflacyjnego. Szczegółowe dane o inflacji zostaną opublikowane 15 października, ale naszym zdaniem mocny wzrost będzie widoczny przede wszystkim w edukacji - stwierdził przedstawiciel Santandera.
Dodał, że najbliższych miesiącach oczekuje wzrostu inflacji, choć nie będzie on znaczny.
- Szczytu spodziewamy się w marcu (przyszłego roku - PAP), w przedziale 5-6 proc. r/r. Kluczowe dla ścieżki inflacji w 2025 r. będą decyzje rządu dotyczące cen energii, obecnie zakładamy ich stabilizację. Pod koniec 2025 r. inflacja spadnie naszym zdaniem poniżej 4 proc. r/r. Inflacja bazowa prawdopodobnie w najbliższych miesiącach utrzyma się powyżej 4 proc. r/r, a na przełomie 2024 i 2025 r. zbliży się nawet do 5 proc. r/r. Przy takim przebiegu inflacji, obniżka stóp w Polsce w marcu 2025 r. wydaje się mało prawdopodobna - ocenił Luziński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.