Czym kierować się podczas wyboru asortymentu dostępnego w ramach prowadzonego e-sklepu? Przedsiębiorcy powinni rozważyć wiele aspektów, m.in. popyt rynkowy oraz trendy konsumenckie, a na tym nie koniec. Warto dowiedzieć się wszystkich ważnych wiadomości na ten temat zawczasu. Sprawne wykorzystywanie tak kluczowych informacji w praktyce potrafi zadecydować o ostatecznym sukcesie biznesu.
Zaopatrzenie sklepu internetowego – co sprzedawać?
Proces wyboru towaru należy uznać za wielowymiarowy, bo wymaga on nie tylko wykonania analizy trendów konsumenckich, ale również nieustannego monitorowania wszystkich istotnych rywali branżowych. Poza tym kluczowe jest dokładne zrozumienie potrzeb swoich potencjalnych klientów.
Niektóre towary nie są w stanie zapewniać sensownych marż. Nie nadają się z tego powodu na asortyment główny. Natomiast bywają nadal przydatne, bo przyciągają uwagę klientów robiących większe zakupy, chcących dostać potrzebne im rzeczy bez konieczności składania kilku osobnych zamówień. Sprzedawca musi więc nauczyć się myśleć w tym zakresie wielopłaszczyznowo.
Przedsiębiorcy muszą być także świadomi własnych ograniczeń. Dobrze mieć towar niepowtarzalny, dostępny dla klientów w niskich cenach, ale to nie zawsze możliwe do osiągnięcia.
Konsumenci nie lubią widoku komunikatu „brak towaru w magazynie”, a o regularne dostawy unikatowych produktów zwykle trudno. Czasem trzeba decydować się na pewne ustępstwa w celu zachowania odpowiedniego zatowarowania, kierując się zadowoleniem kupujących.
Przykłady popularnych towarów – co przynosi duże zyski?
Na jakich produktach da się zarabiać duże kwoty? Przyzwoite zarobki są w stanie zapewniać:
* urządzenia elektroniczne – np. smartfony, telewizory, a także sprzęt RTV/AGD;
* gadżety – m.in. kuchenne i rozrywkowe;
* wyposażenie sportowe – zwłaszcza te przeznaczone dla biegaczy i rowerzystów;
* ubrania – nawet używane;
* rośliny i kwiaty – trudne do samodzielnego wyhodowania;
* towary sezonowe – np. leżaki i parasole, również kalosze.
Zainteresowani tematem powinni kierować się różnorodnymi pragnieniami swoich klientów. Przykładowo sklep z wyposażeniem górskim może zostać skierowany do dwóch grup konsumenckich: ludzi chcących rozpocząć wspinaczkę możliwie tanio oraz zawodowców pragnących wyłącznie sprzętu typu high-end. Z tego powodu warto postarać się o zapewnienie kupcom dostępu do towarów tworzonych przez kilku odmiennych producentów.
Skąd brać towar do sklepu internetowego?
Gdzie szukać produktów do sklepu internetowego? Przedsiębiorcy są w stanie wybrać kilka różnych metod. Ostatnimi czasy szczególnie popularne stały się hurtownie dropshippingowe. Wiele na ten temat można dowiedzieć się pod adresem internetowym https://www.drop-shipping.pl/ – zawarte tam artykuły blogowe tłumaczą istotne aspekty działania tego modelu.
Poza tym klasyczne źródło towarów stanowią zwykłe hurtownie. Zapewniają one korzystne warunki płatności oraz wsparcie w logistyce i magazynowaniu. Alternatywnie warto zwracać się bezpośrednio do producentów.
Niektórzy właściciele decydują się także na import artykułów pochodzących z zagranicy (np. za pośrednictwem chińskich przedsiębiorstw gospodarczych). Rozwiązanie to wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, głównie ze względu długiego czasu oczekiwania na dostawę oraz nie zawsze uczciwą cenę towaru.
Poza tym czasem należy zdecydować się na rozpoczęcie współpracy z przedsiębiorcami i rękodzielnikami lokalnymi, który oferują artykuły unikatowe, tworzone ręcznie (np. świece lub drewniane meble). Towary typu handmade potrafią skutecznie przyciągać nowych klientów, zwłaszcza konsumentów dysponujących dużym budżetem.
Poszerzanie dostępnego dotychczas asortymentu – czy warto zdecydować się na ten krok?
Właściciele sklepów nie muszą sprzedawać wyłącznie tego samego towaru, a mogą zdecydować się na urozmaicenie asortymentu, ale przy zachowaniu kilku istotnych zasad. Mianowicie podmiot nie powinien tracić dotychczasowego charakteru i nie decydować się na wystawianie produktów kompletnie niezwiązanych z docelową branżą.
Przykładowo sprzedawcy oferujący gadżety do pływania mogą zdecydować się m.in. na dodatkowe handlowanie basenami pochodzącymi z hurtowni dropshippingowych w ramach cross-sellingu.
Produkty a trendy konsumenckie
Kilkanaście lat temu niemalże wszystkie sklepy chętnie sprzedawały tzw. fidget spinnery. Gadżety te stały się słynne na całym świecie, zwłaszcza wśród młodzieży. Co ciekawe, ich sława zakończyła się niemalże z dnia na dzień, bez żadnego ostrzeżenia. Należy wyciągnąć z tego istotny wniosek – nie warto rozumieć trendów, tylko z nich korzystać.
Niektóre produkty są skazane na popularność trwającą dość krótko. Preferencje konsumentów zmieniają się dynamicznie, powodując tym samym konieczność zachowywania elastyczności w zarządzaniu asortymentem. Sprzedawcy muszą trzymać rękę na pulsie, nadążając za istotnymi trendami oraz nie licząc na ich szybki powrót.
Rynek e-commerce – o sukcesie sklepu internetowego nie stanowi tylko asortyment
Przedsiębiorcy chcący osiągnąć sukces w branży muszą skupić się nie tylko na przygotowaniu sensownego asortymentu, ale i skoncentrować się na stworzeniu odpowiedniego doświadczenia zakupowego. Zadowoleni konsumenci lubią wracać do sklepów w przyszłości i zostawiać pozytywne opinie.
Podsumowując, trudno ustalić dokładnie, co sprzedawać w sklepie internetowym. Wszystko zależy od wielu aspektów, w tym od własnych ograniczeń i pragnień grup docelowych konsumentów. Biznesmeni muszą testować różne rozwiązania, a potem samodzielnie decydować, które z nich sprawdzają się w ich przypadku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.