Czeski koncern energetyczny ČEZ nawiąże strategiczną współpracę z Rolls-Royce SMR w zakresie rozwoju małych reaktorów modułowych. Poinformował o tym premier Petr Fiala. Ministrowie jego gabinetu podczas ostatniego posiedzenia zapoznali się z informacją przekazaną przez ČEZ. Według Fiali współpraca otwiera czeskim firmom możliwość udziału w rozwoju tego typu zasobów nuklearnych i włączenia się do globalnego łańcucha dostaw.
Według Fiali Czechy nie są zainteresowane kupnem gotowych małych reaktorów modułowych, ale chcą uczestniczyć w ich produkcji na skalę światową. Według niego będzie to możliwe dzięki strategicznemu partnerstwu spółki ČEZ i Rolls-Royce SMR.
- Rolls-Royce wciąż buduje swój międzynarodowy łańcuch dostaw. Czechy i czeskie firmy mogą stać przy narodzinach łańcucha dostaw i w maksymalnym możliwym stopniu uczestniczyć w jego tworzeniu – powiedział premier.
Fiala określił budowę małych reaktorów modułowych jako ważny rozwój czeskiej energetyki, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i samowystarczalności. Według premiera pierwszy reaktor modułowy w Czechach mógłby powstać na terenie Elektrowni Jądrowej Temelín już w pierwszej połowie lat 30.
Według informacji spółki ČEZ mały reaktor modułowy firmy Rolls-Royce SMR jest ciśnieniowym reaktorem wodnym, w którym zastosowano aktywne i pasywne elementy bezpieczeństwa. Jego moc elektryczna powinna wynosić 470 megawatów, żywotność reaktora oblicza się na co najmniej 60 lat.
ČEZ planuje do 2050 r. budowę reaktorów modułowych o łącznej mocy trzech gigawatów. Obecne klasyczne czeskie elektrownie w Dukovanach i Temelínie mają moc około dwóch 2 gigawatów. Według wcześniejszej deklaracji ČEZ reaktory modułowe powinny służyć przede wszystkim do dostarczania ciepła i powinny być budowane na terenie obecnych elektrowni węglowych, na przykład w Prunéřovie lub Dětmarovicach.
Reaktory modułowe mogą być produkowane seryjnie w fabrykach i stopniowo coraz więcej z nich może być łączonych w jednym miejscu. Według ekspertów od energetyki jądrowej różnią się one od dużych bloków jądrowych przede wszystkim mniejszą mocą, a także szybszą i prostszą konstrukcją.
Pod koniec sierpnia państwo zawarło z ČEZ tzw. umowę bezpieczeństwa dotyczącą rozwoju małych i średnich reaktorów modułowych. Umowa ma zapewnić bezpieczeństwo interesów państwa przy wyborze przyszłego partnera do rozwoju i budowy tego typu reaktorów w Czechach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.