Podsumowujemy poniedziałek, 16 września, w branży górniczej. Dzisiaj na naszym portalu pisaliśmy nie tylko o ważnych wydarzeniach w sektorze górniczym, ale i o tym, jak śląskie spółki i zakłady górnicze włączają się w pomoc powodzianom.
„Od wtorku, 17 września, w kopalniach i zakładach należących do Polskiej Grupy Górniczej, ruszają zbiórki na rzecz powodzian. Zbierane będą najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: woda pitna, sucha żywność z długim terminem przydatności, koce, ręczniki oraz artykuły higieniczne. Jak podała PGG w swoich mediach społecznościowych, wkrótce ruszy także specjalne konto, na które będzie można wpłacać środki, które w całości zostaną przekazane poszkodowanym w powodzi – to był jeden z pierwszych tekstów, które opublikowaliśmy na naszym portalu w poniedziałek, 16 września.
W pomoc dla powodzian włączyła się także Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która ogłosiła wśród swoich pracowników zbiórkę darów dla powodzian. Do pomocy zachęca także innych. „Wielka woda przelewa się przez kraj. Przez niezwykle trudną sytuację pogodową ludzie z naszego regionu i okolic ratując siebie, opuścili swoje domy "tak jak stali". Dlatego wspólnymi siłami chcemy pomóc!” - apeluje SRK na swojej stronie internetowej.
Pisaliśmy także o tym, że Zakłady Polskiej Miedzi pracują bez zakłóceń i są bezpieczne. Takie oświadczenie wydał w poniedziałek, 16 września, zarząd KGHM Polska Miedź w kontekście istniejących w kraju i na Dolnym Śląsku warunków powodziowych. Dodano, że w tym momencie nie ma zagrożenia dla ciągu produkcyjnego w żadnym z Oddziałów KGHM.
„W związku z trwającą sytuacją powodziową w części kraju, organy nadzoru górniczego monitorują stan zagrożenia w odkrywkowych zakładach górniczych, zlokalizowanych w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim” - podaliśmy w poniedziałek, 16 września za służbami prasowymi Wyższego Urzędu Górniczego.
Południowy Koncern Węglowy to kolejna spółka górnicza, która solidaryzuje się z poszkodowanymi w wyniku powodzi i organizuje pomoc w postaci zbiórki na rzecz mieszkańców dotkniętych żywiołem w powiecie oświęcimskim - głównie w gminie Jawiszowice i Brzeszcze - podaliśmy.
Naszych Czytelników poinformowaliśmy również, że rząd wprowadził w poniedziałek, 16 września, stan klęski żywiołowej z powodu powodzi, która nawiedziła zachodnią i południową Polskę. Będzie obowiązywał w powiatach dotkniętych tragicznymi wydarzeniami, na obszarze części województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Stan klęski żywiołowej został wprowadzony na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni - wynika z rozporządzenia.
W rejonie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lędzinach ponownie pojawiły się zapadliska - poinformowała w niedzielę, 15 września, w mediach społecznościowych Polska Grupa Górnicza. Jak wyjaśniono, miało to związek z intensywnymi opadami deszczu. Spółka dodała, że sprawą zajęły się służby kopalniane. Teren został wygrodzony i zabezpieczony - informowaliśmy.
Pisaliśmy także o tym, jakie są nowości w projekcie „Transformersi”. „Klasa 3e I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach wzięła udział w pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce w ramach projektu edukacyjnego „Transformersi”. Uczniowie poznali hałdy pokopalniane, zwiedzili też tereny dawnej kopalni Murcki” - pisaliśmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.