Ministerstwo Klimatu i Środowiska razem z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB) organizuje konferencję „Klimat inwestycyjny dla rozwoju sektora mineralnego w Polsce”. Weźmie w niej udział około 200 osób reprezentujących: przedsiębiorstwa górnicze, geologiczne, wiertnicze, administrację państwową i instytucje odpowiedzialne za tworzenie warunków do prowadzenia działalności geologiczno-górniczej w Polsce. Nie zabraknie także przedstawicieli wyższych uczelni, kancelarii prawnych oraz mediów.
Organizatorzy chcą doprowadzić do wspólnej analizy wielu czynników, które mają ogromny wpływ na prowadzenie działalności geologiczno-górniczej w Polsce i tym samym wpływają na klimat inwestycyjny w tym sektorze gospodarki.
"Na konieczność przeprowadzenia takiej debaty wskazują wydarzenia geopolityczne i wynikające z tego działania Unii Europejskiej, która chce chronić gospodarkę europejską przed pełnym uzależnieniem dostępności do surowców krytycznych od importu. Obecnie w przypadku niektórych kluczowych surowców UE jest uzależniona wyłącznie od jednego kraju, np. Chiny zapewniają 100 procent dostaw ciężkich pierwiastków ziem rzadkich do UE. Dlatego Komisja Europejska wydała rozporządzenie „Critical Raw Materials Act” ustanawiające ramy bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych. Rozporządzenie to wskazuje ambitne cele dla przemysłu wydobywczego państw członkowskich" - podkreślają pomysłodawcy konferencji.
Przemysł wydobywczy stoi przed ogromnym wyzwaniem: jak połączyć rosnące zapotrzebowanie na surowce z koniecznością ochrony środowiska. Wymaga to współpracy międzynarodowej, innowacyjnych rozwiązań oraz zaangażowania zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Słowem, znalezienia odpowiedzi na pytanie: skoro surowce mineralne są nam potrzebne, jak organizować ich wydobycie?
Według organizatorów konferencji konieczna jest także edukacja społeczna, która uczciwie przedstawi realia krajowe i światowe dotyczące przemysłu wydobywczego oraz „rozbroi demony” potocznego myślenia o górnictwie jak o „brudnym przemyśle”.
Konferencja odbędzie się 2.10.2024 r. w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w gmachu Muzeum Geologicznego w Warszawie.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jest jednym z najstarszych polskich instytutów badawczych o zasięgu ogólnokrajowym. Dzięki badaniom prowadzonym przez Instytut zostały odkryte najważniejsze polskie złoża surowców mineralnych – miedzi, srebra, siarki rodzimej, węgla kamiennego, węgla brunatnego, soli kamiennej, soli potasowych, rud żelaza, tytanu, wanadu, cynku, ołowiu. Instytut dba o surowcowe bezpieczeństwo Polski, monitoruje stan środowiska naturalnego i ostrzega o zagrożeniach naturalnych. W głównej siedzibie w Warszawie i 7 jednostkach regionalnych (w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Sosnowcu, Szczecinie, Wrocławiu i Lublinie) jest zatrudnionych 930 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.