Dokładnie 17 lat temu, 11 września 2007 r. w cyberprzestrzeni pojawił się adres www.nettg.pl. Dobrze znany wszystkim tym, którzy chcą wiedzieć, co w dzieje się w przemyśle, a przede wszystkim w górnictwie. Swoją obecność w cyberprzestrzeni nasz portal zaczął od relacji z otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki i Przemysłu Hutniczego, które odbywały się we wrześniu 2011 r. w katowickim Spodku. O czym dzisiaj napisał górniczo-energetyczny portal?
* Zarząd KGHM zgodził się na udzielenie gwarancji na zabezpieczenie zobowiązań kopalni Sierra Gorda w Chile - poinformowali przedstawiciele spółki. Chodzi o kredyt rewolwingowy w kwocie do 500 mld dol., który pozwoli na refinansowanie obecnego zadłużenia i sfinansowanie bieżącej działalności.
* PGE zakłada, że w trzecim kwartale wypracowane zostaną koncepcje kierunkowe dotyczące wydzielenia aktywów węglowych, a w czwartym kwartale możliwe będą konsultacje z interesariuszami, w tym ze stroną rządową - poinformował wiceprezes PGE Maciej Górski.
* Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca, które odkrył Orlen w woj. lubuskim. W pobliżu znaleziono też struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasoby całego kompleksu szacuje się na ponad 500 tys. ton - podał koncern.
* Celem rządu jest zakończenie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w 2035 r. - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Zastrzegł, że koniec budowy nie oznacza uruchomienia reaktora.
* - Są oficjalne dokumenty Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które już dzisiaj prognozują deficyt energii elektrycznej, spowodowany niezdolnością do wytwarzania przez system energetyczny w tak zwanej podstawie. O tyle jest to niebezpieczne, że nie mamy technicznej zdolności do importu energii elektrycznej z zagranicy, ponieważ brakuje połączeń transgranicznych, mniej więcej 10 TWh rocznie. Po drugie żaden kraj ościenny nie ma takiej nadwyżki energii, żeby mógł ją nam sprzedać – podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
* - Usłyszeliśmy, że będą dwa scenariusze - normalny i przyspieszony, z czego jeden z nich ma być zgodny z zapisami umowy społecznej dla górnictwa – relacjonuje przebieg prekonsultacji w sprawie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w piątek, 6 września, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
* W piątek, 6 września, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się prekonsultacje w ramach aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. - Na pewno uspokoiło mnie to, że kolejny raz usłyszeliśmy, że umowa społeczna obowiązuje i będzie brana pod uwagę podczas przygotowywania planów dotyczących transformacji energetycznej – ocenił piątkowe rozmowy przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo Krzysztof Stanisławski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.