Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na działaniu na szkodę spółki poprzez zawieranie umów sponsoringowo-reklamowych. Miało to doprowadzić do utraty przez Azoty 7,5 mln zł w 2023 .
Jak poinformowała we wtorek spółka, zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Według informacji ze źródeł związanych ze spółką, zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa dotyczy osób, które w Azotach odpowiadały za umowy sponsoringowo-reklamowe. Chodzić ma przede wszystkim o umowy z gazetami, które m.in. organizowały okolicznościowe gale. Osoby te już nie pracują w spółce.
W zawiadomieniu jest mowa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków nadzoru w obszarze umów reklamowo-sponsoringowych - przekazała Grupa Azoty.
W zawiadomieniu wskazano, że w latach 2021-2023 zamawiano szereg usług reklamowych i promocyjnych, które udzielane były nie w celu promocji Grupy Azoty S.A., jej marki, czy produktów, ale wyłącznie lub w przeważającej mierze w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej i komitetu partii politycznej oraz w interesie podmiotów zajmujących się działalnością medialną lub organizacją wydarzeń, promujących i sprzyjających jednej partii politycznej - poinformowały Azoty.
Jak podano w komunikacie, umowy zawierane były pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa. Działania te doprowadziły do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln złotych w roku 2023.
- Tak jak zapowiadałem, konsekwentnie zgłaszamy wszystkie przypadki, w których mamy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. W kilka miesięcy 2023 roku wydano ponad 7,5 mln złotych na działania sponsoringowe, reklamowe i darowizny, pomimo tego, że w tym czasie Grupa Azoty pilnie potrzebowała planu naprawczego i natychmiastowego wstrzymania tego rodzaju wydatków - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Adam Leszkiewicz, cytowany w komunikacie prasowym.
Jak dodał, obecnie spółka musi optymalizować koszty, podejmować decyzje m.in. o zawieszaniu zapisów ZUZP (Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy).
- Postawiliśmy przed sobą jasny cel stabilizacji sytuacji finansowej grupy, ale mamy też obowiązek, przede wszystkim względem naszych pracowników, aby wyjaśnić wszelkie nieprawidłowości, o których dowiadujemy się z audytów - zaznaczył prezes.
Od IV kwartału 2022 r. Grupa Azoty odnotowywała rekordowe poziomy strat netto, a od końca lutego 2023 w spółce wdrożony został tzw. program oszczędności. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, jedynymi dopuszczalnymi wydatkami były te, które są niezbędne dla ciągłości procesów produkcyjnych lub krytycznych remontów instalacji. Pomimo tego - jak informują Azoty - w 2023 r. spółka kontynuowała w sposób niezmieniony działalność sponsoringowo-promocyjno-reklamową. Zgodnie z zawiadomieniem, wszystkie poniesione wydatki na działalność sponsoringową były niezgodne z wprowadzonym przez zarząd programem oszczędnościowym. W maju 2023 r. - jak dodała spółka - dokonano zmian w polityce społeczno-sponsoringowej dążąc do kontynuowania działań sponsoringowych pomimo strat ponoszonych przez Azoty.
Zgodnie z rekomendacją zarządu Grupy Azoty w spółce kapitałowej trwają audyty w zakresie funkcjonowania spółek z grupy w ostatnich latach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.