Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczęło projekt, który ma na celu powstanie Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Trwa nabór do niej, można się zgłaszać. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży z całej Metropolii.
O tożsamości regionalnej Górnego Śląska świadczyć mogą charakterystyczne krajobrazy czy zagospodarowanie przestrzeni, trudne do pomylenia z innymi regionami. Ale to także, a może przede wszystkim kultura i tradycje związane z górnictwem – to one określiły Górny Śląsk na przestrzeni dziesięcioleci. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie region bez Barbórki, towarzyszących jej uroczystości, bez górniczych orkiestr dętych.
Czy wciąż możemy uznawać dęte zespoły górnicze jako coś trwale wpisanego w krajobraz kulturowy? Czy mają one szanse przetrwać? - pytają pomysłodawcy projektu.
Najlepszą receptą na ich dalsze funkcjonowanie przez kolejne dekady wydaje się podejmowanie działań na rzecz podtrzymania ciągłości przekazu między pokoleniami, przyciąganie młodych do orkiestr. Temu celowi ma służyć projekt inicjujący powstanie Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej – czytamy w komunikacie.
Do Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej mogą się zgłaszać dzieci i młodzież z regionu Metropolii, uczące się w szkołach podstawowych i średnich, które posiadają pewną wiedzę i umiejętności muzyczne. Zaangażowana w projekt grupa będzie pracować w obiektach w Zabrzu przez 4 kolejne weekendy września i października (od 14 września do 6 października, w soboty) doskonaląc umiejętności, warsztat gry na instrumentach dętych. Wszystko zakończą dwoma wspólnymi koncertami.
Uczestnicy warsztatów zmierzających do powstania zalążka Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej zostaną wybrani przez komisję na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Uczestnictwo będzie nieodpłatne.
Co ciekawe, w dwa pierwsze weekendy, przed rozpoczęciem warsztatów muzycznych, znana ekspertka od górniczych orkiestr dętych – Marlena Hermanowicz opowie o tym, czym są górnicze orkiestry dęte, jakie jest ich dziedzictwo.
Termin przesyłania zgłoszeń: 12 września 2024, godz. 15.00 (drogą elektroniczną) na adres: wydarzenia@muzeumgornictwa.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.