Tuż przed weekendem podsumowujemy, co się wydarzyło w branży górniczej w piątek, 6 września. O wszystkich ciekawych informacjach pisaliśmy na naszym portalu, w tym m.in. o pokopalnianych terenach na sprzedaż. Ponownie wróciliśmy też do polsko-hinduskiej, górniczej współpracy.
„Pokopalniane tereny na sprzedaż” – taki tytuł miał tekst o Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Spółka zdecydowanie przyspieszyła procesy uwalniania pokopalnianych terenów. „W ofercie sprzedaży ma coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości. Jak podały służby prasowe SRK, aktualnie prowadzonych jest 36 postępowań przetargowych dotyczących sprzedaży nieruchomości, których łączna wartość to ponad 74,4 mln zł” – informowaliśmy w tekście.
Pisaliśmy także o silnym wstrząsie w KWK ROW ruch Rydułtowy, do którego doszło w czwartek wieczorem. Załoga będąca w rejonie wstrząsu została bezpiecznie wycofana, było to około 20 osób.
„Spotkanie z górniczymi związkowcami. Muszą podpisać klauzulę poufności” – zatytułowaliśmy tekst o sytuacji w LW Bogdanka. Otóż Enea zaprosiła związkowców z Lubelskiego Węgla Bogdanka, spółki Enea Wytwarzanie oraz Elektrowni Połaniec na spotkanie, które ma się odbyć 10 września, w poznańskiej centrali koncernu. Dokładnie w tym samym terminie odbędzie się w Warszawie manifestacja górników z lubelskiej kopalni oraz energetyków z Enei.
Nie milkną echa listu intencyjnego o współpracy z zamiarem utworzenia Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego, podpisanego w Katowicach. Chodzi o współpracę pomiędzy Polską a Indiami. „Polski sektor górniczy ma wiele do zaoferowania, ponad 100 lat doświadczenia ukształtowało bardzo szeroki wachlarz kompetencji. Nasza wiedza techniczna w zakresie wyposażenia kopalń jest kompletna, poczynając od kombajnów ścianowych, chodnikowych, obudów zmechanizowanych po transport taśmowy, wozy wiercąco-kotwiące” – pisaliśmy.
Na naszym portalu nettg.pl w piątek, 6 września, opublikowaliśmy także felieton dr. inż. Piotra Buchwalda, eksperta górniczego, byłego prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. „Czy za wszelką cenę należy dążyć do prowadzenia eksploatacji w miejscach niebezpiecznych, gdzie możemy się liczyć z dużymi problemami i sytuacjami bez wyjścia? Zdaję sobie sprawę, że węgiel wydobywany w polskich kopalniach to węgiel wysokiej jakości. Ale czy bazując na nowoczesnych metodach naukowych, jesteśmy w sposób rozsądny podejmować decyzje, czy będziemy brnąć dalej mówiąc, że to wszystko wina natury” - pisze dr inż. Piotr Buchwald.
Przypomnieliśmy również, że w siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, odbyło się okresowe spotkanie z kierownikami działów - górniczego i wentylacji - podziemnych zakładów górniczych. Podczas spotkania omówiono m.in. stan bezpieczeństwa w zakładach górniczych oraz przyczyny i okoliczności zawałów zaistniałych w ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek, która należy do Polskiej Grupy Górniczej.
Poinformowaliśmy także, że Fasing podpisał z Jastrzębską Spółką Węglową umowę o wartości prawie 11,6 mln zł brutto. Przedmiotem umowy jest dostawa tras łańcuchowych i ogniw złącznych.
Z kolei Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i wiceminister klimatu i środowiska, przechodzi do Ministerstwa Przemysłu. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że Bando będzie „sekretarzem stanu albo podsekretarzem stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi”.
Proces dekarbonizacji w grupie PGE przebiega równolegle we wszystkich liniach biznesowych. Do 2030 r. mamy plan, aby uruchomić niskoemisyjne źródła wytwarzania ciepła we wszystkich naszych lokalizacjach – powiedział prezes grupy PGE Dariusz Marzec - podaliśmy za Polską Agencją Prasową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.