Czwartek, 5 września przyniósł sporo informacji w branży górniczej. Nie zapomnieliśmy o nich, można je czytać na naszym portalu. Poniżej krótko podsumowujemy ciekawe, górnicze tematy dnia. Pisaliśmy m.in. o wstrząsie w kopalni Staszic-Wujek oraz o tym, że hinduska gospodarka wciąż stawia na węgiel i mogą jej w tym pomóc polskie firmy.
„W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek w środę, 4 września, ok. godz. 21.30 wystąpił wstrząs. Jak podały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, doszło do niego na poziomie 900 w pokładzie 510 – informowaliśmy w czwartek, 5 września. Po tym zdarzeniu 11 górników trafiło do szpitali, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Roboty na ścianie, na której doszło do wstrząsu, zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej.
Wróciliśmy również do XX edycji targów EXPO Katowice, gdzie odbyła się m.in. konferencja „Przemysł 5.0”. Jeden z paneli dotyczył cyfrowej transformacji w przemyśle, a wziął w nim udział Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Górnictwa. - Mamy do czynienia z pewną zapaścią sektora węglowego (…). Musimy polski sektor górniczy, po latach radosnego zarządzania górniczo-związkowego, zacząć naprawiać u podstaw - mówił dyrektor GIG-PIB Jarosław Zagórowski.
W konferencji brał udział także Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej. - Ta firma ma przed sobą jeszcze dobrych kilkadziesiąt lat funkcjonowania. Średnia wieku naszych pracowników wygląda tak, a nie inaczej, wobec tego zakładamy, że w najbliższych latach będziemy potrzebować fachowców - absolwentów politechniki, Akademii Górniczo-Hutniczej. Będziemy potrzebować ludzi, którzy są nie tylko górnikami - cytowaliśmy prezesa największej spółki węglowej.
Podczas drugiego dnia targów EXPO Katowice został podpisany list intencyjny w sprawie powołania Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynierskiego. „Hinduska gospodarka wciąż stawia na węgiel. W eksploatacji tego surowca mogą pomóc polskie firmy, zwłaszcza te ze Śląska, z górniczym rodowodem” – relacjonowaliśmy.
Przypomnieliśmy także, że przedstawiciele resortu klimatu będą w piątek, 6 września w Warszawie rozmawiać na temat planów transformacji energetycznej z górniczymi związkami zawodowymi, ekologami i przedsiębiorcami.
Pisaliśmy także o tym, że przedstawiciele „Solidarności” z należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Polkowice-Sieroszowice zwrócili się do pracowników zakładu o przekazanie informacji dotyczących ostatnich tragicznych wypadków. Chodzi o dwa śmiertelne wypadki, które miały miejsce w kopalni w sierpniu tego roku.
„Samorząd nie chce wygaszenia węglowej elektrowni, PGE uspokaja” - taki tytuł miał tekst o tym, że władze Gryfina otrzymały od PGE GiEK wypowiedzenie umowy na dostawy ciepła, co ma nastąpić do końca sierpnia 2026 r. i jest związane z planem wygaszenia elektrowni węglowej. „Koncern energetyczny zapewnia, że zabezpieczone zostaną nowe źródła ciepła i prądu” - podawaliśmy za Polską Agencją Prasową.
Przypomnieliśmy także, że już w najbliższy piątek, czyli 6 września, do rąk Czytelników trafi najnowszy numer „Trybuny Górniczej”. W naszym tygodniku piszemy m.in. o pilnej potrzebie stworzenia koncepcji zagospodarowania terenów pogórniczych, relacjonujemy sytuację w LW Bogdanka, zaglądamy do łaziskiej KWK Bolesław Śmiały, wyjaśniamy dlaczego w kopalni KGHM doszło ostatnio do dwóch wypadków śmiertelnych. Zachęcamy do czytania!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.