- Ta firma ma przed sobą - jestem przekonany – jeszcze dobrych kilkadziesiąt lat funkcjonowania – zaznaczył prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek podczas XX edycji targów EXPO Katowice. Szef największej spółki węglowej był jednym z uczestników panelu „Kompetencje w erze Przemysłu 5.0”.
Panel, który odbył się, 4 września, w pierwszym dniu XX edycji targów EXPO (wcześniej znanych pod nazwą: Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice), dotyczył m.in. kwestii kształcenia inżynierów pod kątem aktualnych i przyszłych potrzeb polskiego i światowego rynku pracy.
- Ta firma ma przed sobą – jestem przekonany – jeszcze dobrych kilkadziesiąt lat funkcjonowania. Średnia wieku naszych pracowników wygląda tak, a nie inaczej, wobec tego zakładamy, że w najbliższych latach będziemy potrzebować fachowców - będziemy potrzebować absolwentów politechniki, będziemy potrzebować absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Będziemy potrzebować ludzi, którzy są nie tylko górnikami, bo to jest ten nasz główny biznes i on na pewno taki zostanie, ale będziemy też potrzebować informatyków, bo mamy wyspecjalizowany zakład informatyczny, a urządzenia i maszyny, z których będziemy korzystać będą coraz bardziej skomplikowane. Będziemy też potrzebować automatyków, robotyków, czyli tych wszystkich ludzi, których współczesna gospodarka potrzebuje – zaznaczył szef PGG.
- Polska Grupa Górnicza będzie również w najbliższych latach tych ludzi potrzebować i chcę to - być może odchodząc trochę od nurtu dyskusji - szczególnie podkreślić, w kontekście tego, z czym dzisiaj się spotkałem na tych targach. Mam takie wrażenie smutku, jak patrzę na liczbę wystawców, jacy się tutaj pojawili i na to co i jak tutaj pokazują. Mam wrażenie, że to górnictwo nam się rzeczywiście szybko zamyka, a to nie jest prawda. My, i to chcę jednoznacznie podkreślić, istniejemy i będziemy potrzebować fachowców. Jesteśmy otwarci na kompetencje, chcemy z uczelniami pracować i liczymy, że uczelnie będą nam dawać dobrych absolwentów – dodał Pietraszek.
W panelu brali również udział: prodziekan ds. infrastruktury i organizacji Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej Sandra Grabowska, dr hab. inż. Rafał Prusak oraz prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Bożena Skołud.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Prezes PGG mówi o zdobyciu absolwentów uczelni na różne stanowiska a teraz PGG nie ma wykwalifikowanej kadry że wystawia ogłoszenia na stanowiska Dyrektorskie ? Dziwne ..
Piekielny To nie chodzi o alokacje a o to że większość załogi nabierze uprawnienia emerytalne w roku 2031 -2037 A na urlopy górnicze o 5 lat wcześniej I powiedz kto będzie tam pracował Kopalni nie trzeba zamykać tylko nię będzię załogi Dobrowolne odejścia to może dla tych co mają 5 do 7 lat dołu to część taki osób to weźmie Ale ludzie którzy mają 16 lat dołu lub więcej a takich jest najwięcej to pójdą na urlopy górnicze albo dorobią do pełnej emerytury W Polsce nie będzię więcej niż trzy kopalnie w 2035 roku
PGG będzie istniała wieki tak jak dawno zlikwidowana Kompania Węglowa która wciąż istnieje.
ANTY UE ! Jak z powodu braku załogi ? Przecież PGG pracuje nad programem dobrowolnych odjeść. Za moment z KWK Bobrek będą alokacje pracowników. W 2028 roku z KWK Bolesław Śmialy itp. itd. Więc jaki brak załogi jak na samym Staszicu jest przepełnienie ? Braki w ludziach bedą uzupełniane alokacjami z zamykanych kopalń !
Pgg jako firma to może przetrwać i 50lat ale nie za taką ilością kopalń.
@Xxx. Wolę dołożyć 800 zł do polskich kopalń, niż russ węgla i finansować wojny, lub do niemieckich wiatraków, bo wtedy moje podatki idą do Niemiec.
Niestety to chyba tylko kolejna marionetka , gościu mówi co mu kazali, w planie KPEiK do 2030 jest jak byk informacja o spadku wydobycia do 22mln ton z planowanych 30mln w umowie społecznej . Mnie osobiście byłoby wstyd takie rzeczy publicznie opowiadać .
Jak czytam komentarze to mi się chce śmiać Jak ktoś pracuje na kopalni to wie że te wszystkie artykuły to ściema Kopalnie same się zamkną do 2035 roku z braku załogi A jak by szło to większość załogi odejdzie na urlopy już od 2028 roku I na tym koniec PGG
A kto będzie do tego interesu dokładał? W tym roku każdy Polak 800 złotych .
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
@Realny Mirku w nierealu. Potrafisz czytać? Prezes mówi, że będzie potrzebował informatyków, bo maszyny są coraz bardziej skomplikowane. A jakich maszyn używa PGG? No tych służących do wydobycia węgla. Mówi też, że potrzebują fachowców do jego wydobywania. Więc czym mogą się zajmować? Struganiem wiatraków? Ile razy cię jeszcze zaoram @Realny Mirku na tym forum? @Jedwabny. Zyski PGG za tylko ostatnie dwa lata to 4,8 mld złotych. Do czego dopłacasz?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Konkrety proszę. Czym PGG się zajmie? Bo o wydobyciu węgla w tym wywiadzie nic nie ma!
Czyli podatnik straci również kilkadziesiąt miliardów .