Spółka Restrukturyzacji Kopalń zdecydowanie przyspieszyła procesy uwalniania pokopalnianych terenów. W ofercie sprzedaży ma coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości. Jak podały służby prasowe SRK, aktualnie prowadzonych jest 36 postępowań przetargowych dotyczących sprzedaży nieruchomości, których łączna wartość to ponad 74,4 mln zł. Są wśród nich bardzo atrakcyjne, nie tylko ze względu na lokalizację, nieruchomości niezabudowane i zabudowane.
- Robimy co tylko możliwe, aby jak najmocniej wspomóc rozwój regionu i zdynamizować proces transformacji. To strategia mająca na celu uruchomienie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy i poprawę komfortu życia mieszkańców. W ten sposób nieruchomości po dawnych zakładach górniczych odzyskują nowe życie - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Na sprzedaż są aktualnie m.in. działki w: Katowicach(w rejonie ulic Szopienickiej i Gospodarczej o pow. prawie 1,75 ha), Świętochłowicach (przy ul. Sztygarskiej o pow. prawie 15 ha oraz kolejnych blisko 3 ha w rejonie ul. Sztygarskiej i Kolonia Zygmunt), Chorzowie (między Drogową Trasą Średnicową, a ul. Odległą o pow. ponad 1,1 ha) czy Libiążu (przy ul. Paprociej o pow. ponad 6 ha)
Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest właścicielem prawie 3 tys. hektarów terenów. Pokopalniane grunty i nieruchomości są nie tylko sukcesywnie przekazywane gminom, oddawane lokalnym społecznościom, ale też oferowane do sprzedaży w przetargach prywatnym inwestorom. W efekcie kolejne tereny zyskując nowe, gospodarcze życie pełnią ważną rolę dla przemian niezbędnych po czasach węgla i industrializacji.
Do zadań Spółki Restrukturyzacji Kopalń należy prowadzenie likwidacji kopalń oraz zabezpieczenie sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym, a ponadto zagospodarowanie majątku oraz sprzedaż nieruchomości po likwidowanych zakładach górniczych, usuwanie szkód górniczych i rekultywacja terenów pogórniczych oraz wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych kopalń.
Misją spółki jest efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych oraz dbałość o środowisko naturalne.
SRK działa od 2000 r. Obecnie w jej skład wchodzą m.in. dwa likwidowane zakłady górnicze (Pokój I - Pokój II oraz Jas-Mos - Jastrzębie III), Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, którego strukturę tworzy 18 pompowni, utworzonych na bazie majątku zlikwidowanych kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.