Co się dziś działo w branży górniczej? Przypominamy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Kto będzie pracował w górnictwie? - pytaliśmy na naszym portalu w środę, 4 września

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Co nam przyniosła środa, 4 września, w branży górniczej? Okazuje się, ze sporo wiadomości - i dobrych, i trochę smutnych, ale w każdym bądź razie takich, które zainteresują naszych internautów. Zachęcamy do czytania i krótko podsumowujemy ciekawe, górnicze tematy dnia. Sporo działo się w Katowicach i Jastrzębiu-Zdroju. Szukaliśmy też w szkołach przyszłych górników. Czy młodzi ludzie chcą wybrać ten zawód?

„Skąd się nam wezmą przyszli górnicy” - pytaliśmy w tekście, bo zmierzch polskiego górnictwa daje o sobie znać również w szkolnictwie. Tak jak przepowiadano – polski przemysł wydobywczy węgla kamiennego zamknie brak wykwalifikowanych rąk do pracy. „Jeśli spółki węglowe zrezygnują ze swych programów stypendialnych skierowanych do uczniów szkół branżowych i średnich, już za kilka lat wykwalifikowanych kadr do pracy w górnictwie może zabraknąć. Efekty tegorocznej rekrutacji do klas górniczych są mizerne” - pisaliśmy.

Przypomnieliśmy też, co się dzieje w LW Bogdanka. Tam związkowcy wezwali górników, aby nie podejmowali pracy w dni wolne. - Poinformowaliśmy zarząd, że brak chęci do pracy w dni wolne jest spowodowana gniewem i frustracją załogi, że do tej pory nie zostały zrealizowane nasze postulaty płacowe - argumentują przedstawiciele związków zawodowych działających w Lubelskim Węglu Bogdanka.

„Nowy prezes w spółce JSW. Górnicy z PGG dobrze go znają” - tak brzmiał tytuł tekstu o nowym prezesie w spółce JSW. Okazuje się, że na prezesa spółki JSW Nowe Projekty został powołany Jacek Albrecht. Stanowisko obejmie 6 września br.

Podczas XXXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej i Marcin Idzik, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisali list intencyjny o długoletniej współpracy dotyczącej m.in. realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych oraz handlowych, wspierających rozwój sektora obronnego - poinformowaliśmy za przedstawicielami PGG.

Byliśmy także na inauguracji XX edycji targów EXPO Katowice, wcześniej znanych pod nazwą: Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice. Zjechali na nie krajowi i zagraniczni producenci maszyn i urządzeń dla górnictwa, a także innych gałęzi przemysłu. W trakcie trzech dni trwania Expo Katowice odbędzie się szereg spotkań biznesowych oraz konferencji.

„Na co dzień pod siatką, tym razem pod ziemią w ruchu Borynia” - taki tytuł miał nasz tekst o siatkarzach Jastrzębskiego Węgla, którzy zjechali pod ziemię w ruchu Borynia. „Drużyna Jastrzębskiego Węgla oraz sztab szkoleniowy zjechali pod ziemię w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przypomnijmy, że spółka jest od lat strategicznym partnerem klubu. Podczas wizyty siatkarze oraz trenerzy mieli okazję zapoznać się z technologią wydobycia węgla oraz specyfiką pracy górniczej – pisaliśmy.

W Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu SIRIMA. Jego celem jest poszerzenie wiedzy o procesach zachodzących w górotworze po likwidacji kopalń węgla kamiennego oraz opracowanie nowych metod wczesnego rozpoznawania i oceny zagrożenia zapadliskowego na ich terenach – o tym też nie zapomnieliśmy w naszym portalu.

Pisaliśmy również o napisie „Kopalnia Rozbark”, który znów pojawi się nad murem oporowym byłej kopalni. W 2004 r. napis zniknął wraz z częścią kopalnianej infrastruktury. Jego odsłonięcie zaplanowano na 7 września podczas Święta Rozbarku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.