Niby dzień jak co dzień, ale wtorek, 3 września, przyniósł sporo interesujących informacji z branży górniczej. O wszystkich pisali nasi dziennikarze w portalu nettg.pl. Zachęcamy do czytania i krótko podsumowujemy ciekawe, górnicze tematy dnia. Najważniejsze miały miejsce w Jastrzębiu-Zdroju i… na torach kolejowych pomiędzy Katowicami a Sosnowcem.
„W Jastrzębiu-Zdroju uczczono rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, które było jednym z porozumień zawartych w 1980 r. przez władze PRL i komitety strajkowe. W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele prezydenta RP, rządu, parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz liczne delegacje związków zawodowych z całego kraju. Nie zabrakło także przedstawicieli spółek węglowych. Byli także uczestnicy tamtych wydarzeń, czyli ks. Bernard Czarnecki, kapelan górniczej Solidarności oraz Grzegorz Stawski, sygnatariusz porozumienia podpisanego w Jastrzębiu-Zdroju” - tak zaczynała się obszerna relacja z wydarzeń, którą opublikowaliśmy 3 września.
We wtorek pisaliśmy także o tym, jak związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności blokowali tory kolejowe w Katowicach. Protestowali przeciwko zwolnieniom w PKP Cargo i PKP CargoTabor. - Otrzymaliśmy dramatyczne apele o pomoc ze strony pracowników PKP Cargo i PKP Cargotabor, którzy mają być masowo zwalniani z pracy. Dzisiaj obchodzimy 44. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Zamiast jechać na uroczystości do Jastrzębia-Zdroju postanowiliśmy wziąć udział w tym spontanicznym proteście. Wesprzeć ludzi, którzy dzisiaj najbardziej potrzebują „Solidarności" - mówił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „S".
Pisaliśmy również, że 3 września organizacje związkowe oraz zarząd KGHM Polska Miedź zawarły porozumienie płacowe. Zgodnie z jego zapisami pracownicy spółki we wrześniu otrzymają jednorazową nagrodę w wysokości 2000 zł, a od początku października zostanie dodatkowo uruchomione 10 proc. przeszeregowań załogi.
„Apel do inspekcji pracy z kopalni” – taki tytuł miał tekst o tym, że szef „Solidarności” w należącej do KGHM kopalni Polkowice-Sieroszowice zwrócił się z apelem do przedstawicieli Społecznej Inspekcji Pracy. Apeluje do nich o zwiększenie zaangażowania nawiązując do dwóch śmiertelnych wypadków, do których doszło w sierpniu tego roku w zakładzie.
„Dobrymi wynikami na ścianach może pochwalić się załoga łaziskiej kopalni Bolesław Śmiały. Górnicy fedrują w czterozmianowym systemie pracy z jedną zmianą konserwacyjną. Wybierane są dwie ściany: 620 w pokładzie 326 oraz 597 w pokładzie 325/1” - informowaliśmy w tekście „Dwie ściany w ruchu, kolejne w planie”.
„Resort klimatu potrzebuje informacji od Ministerstwa Aktywów Państwowych ws. formy wydzielenia aktywów węglowych i ich przyszłej struktury właścicielskiej, żeby dalej kształtować rynek mocy - powiedziała dziennikarzom minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska”- podaliśmy za Polską Agencją Prasową.
Pochwaliliśmy jeszcze świetnych ratowników górniczych. Jednym z dzisiejszych tematów był o tym, że ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego z KGHM zajęli II miejsce podczas XXIX Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim - poinformowały służby prasowe spółki. Zawody odbyły się tradycyjnie w Karłowie, na terenie Gór Stołowych.
Sprawdziliśmy również, jak postępują prace budowlane w budynku byłej łaźni i maszyny wyciągowej szybu Jan kopalni Anna w Pszowie. W tym rewitalizowanym miejscu nową siedzibę znajdą: Biblioteka, Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Okazuje się, że rewitalizacja terenów pokopalnianych w Pszowie idzie pełną parą i odbywa się zgodnie z planem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.