Region liberecki zrealizuje kolejne przedsięwzięcie z Funduszu Małych Projektów Turów, które zapewni dostawy wody pitnej mieszkańcom obszarów przygranicznych zagrożonych wydobyciem z kopalni węgla brunatnego Turów. Severočeská vodárenská společnost (SVS) przygotowuje budowę podajnika, który będzie ją dostarczał z nowo wybudowanej stacji uzdatniania wody w Libercu–Machnín do rejonów Hrádek nad Nisou i Chrastava.
Radni regionalni zatwierdzili dotację z funduszu w wysokości ponad 341 milionów koron, powiedział dziennikarzom radny ds. ochrony środowiska Václav Židek cytowany przze portal iUhli.cz.
- Projekt dotyczy dokończenia linii zasilających pomiędzy Machnínem i Uhelną oraz zwiększenia akumulacji zbiornika Chrastava–Svatý Ján, z którego woda pitna będzie rozprowadzana na interesujący obszar. Podajnik będzie wykorzystywany m.in. do zasilania budowanych obecnie wodociągów w Václavicach i Horním Vítkovie – dodał Židek. Projekt zakłada budowę kilkunastu kilometrów wodociągów oraz przebudowę około 2,5 kilometra SVS.
Budowa powinna rozpocząć się we wrześniu i zakończyć w lutym 2027 r. To nie pierwsza dotacja z Funduszu Turów, region wsparł już budowę stacji uzdatniania wody, budowę wodociągów w Václavicach i Horním Vítkovie oraz przygotowanie projektów w regionie Frýdlant.
Fundusz Turów powstał na podstawie czesko-polskiego porozumienia w sprawie skutków wydobycia węgla w kopalni Turów w pobliżu granicy z Czechami. Kontynuacja wydobycia i planowana rozbudowa kopalni zagrażają zasobom wodnym obszarów przygranicznych. Dwa lata temu Polska wraz ze spółką PGE, do której należy kopalnia i sąsiadująca elektrownia, zapłaciła Czechom w ramach odszkodowania 45 mln euro (około 1,1 miliarda CZK). Z tego 35 mln euro (887 milionów CZK) trafiło na przejrzyste konto Funduszu Turów, którym zarządza Kraj Liberecki. Obecnie jest na nim prawie 881 mln koron wraz z odsetkami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.