W piątek, 23 sierpnia, w kopalni Sobieski doszło do wstrząsu. Jego skutki odczuli również mieszkańcy Jaworzna.
Do wstrząsu w kopalni Sobieski w Jaworznie doszło w piątek ok. godz. 10:40.
- Wstrząs miał siłę górniczej siódemki. Załoga, która pracowała w tym rejonie została prewencyjnie wycofana. Zanim ludzie będą mogli wrócić do pracy odbędą się oględziny, aby stwierdzić, czy na dole nie ma żadnych skutków wstrząsów – poinformowała Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka Południowego Koncernu Węglowego.
- Otrzymaliśmy też kilka zgłoszeń od mieszkańców, którzy także odczuli wstrząs – dodała rzeczniczka PKW.
Ok. godz. 13 rzeczniczka PKW poinformowała, że wstrząs nie wywołał żadnych skutków w wyrobiskach górniczych.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 roku był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 roku spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 roku kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Koledzy @janina i @realny mirek. Ja pamiętam jak energia elektryczna była tylko z tego nie dochodowego polskiego węgla i była tania. Mało tego jeszcze rakiety Jankesom i putlerowi chcecie finansować importerem węgla. Gratuluję urealnienia obcych interesów.
Może czas zamknąć CAŁY ten nie dochodowy interes! Odkąd pamiętam zawsze te kopalnie przynosiły straty ( no w czasach II wojny światowej nie mogły, bo wtedy zarządzali niemcy)
Może czas zamknąć ten nie dochodowy interes .Pozostałe kopalnie tylko dopłacaja do Sobieskiego który jest polityczny bo tam jest prezes.