Indie staną się do 2030 r. drugą co do wielkości gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku oraz trzecią na świecie - wynika z prognoz przedstawionych w raporcie Allianz Trade. Wskazano, że wzrost gospodarczy wspierają m.in. wydatki konsumenckie.
Autorzy raportu Allianz Trade oczekują, że indyjska gospodarka wzrośnie o 6,4 proc. w 2024 r. i 6,5 proc. w 2025 r., po wzroście o 7,7 proc. w 2023 r. Zwrócili uwagę, że prognozy te plasują Indie jako najszybciej rozwijającą się dużą gospodarkę na świecie.
Według prognoz do 2030 r. Indie staną się drugą co do wielkości gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku oraz trzecią co do wielkości gospodarką na świecie. Allianz Trade oczekuje, że roczny wzrost gospodarczy Indii wyniesie średnio około 6,6 proc. w latach 2026-2030 - wskazano w publikacji.
Zauważono, że wzrost gospodarczy Indii wspierają nie tylko silne fundamenty makroekonomiczne i poprawiające się otoczenie biznesowe, ale też solidne inwestycje i wydatki konsumenckie. Zaznaczono jednak, że wzrost tego kraju jest wieloaspektowy. Zwrócono uwagę, że wraz z pojawieniem się startupów i firm fintech w całym kraju, rosną wskaźniki zatrudnienia, co przekłada się na większą siłę nabywczą konsumentów i wzrost konsumpcji. Przekazano również, że Indie są jednym z największych na świecie producentów szerokiego spektrum towarów, od farmaceutyków i elektroniki po tekstylia i samochody. Dodano, że obecnie 3 proc. dóbr konsumpcyjnych w Indiach pochodzi z importu.
Wraz ze wspomnianym wzrostem zatrudnienia i zwiększaniem się klasy średniej rośnie popyt na towary konsumpcyjne, podczas gdy dotychczas zagraniczne inwestycje wzmacniają głównie indyjski potencjał eksportowy. Kontynuacja tempa reform w kontekście szybkiego wzrostu sprawi, że Indie pozostaną atrakcyjne dla inwestycji zagranicznych - zaznaczono.
Zauważono, że wedle najnowszych danych Indie mają wiodącą pozycję wśród gospodarek rozwijających się pod względem projektów inwestycyjnych typu greenfield z liczbą 1008 projektów o wartości 78 mld dol. (odpowiada to 2,3 proc. indyjskiego PKB) ogłoszonych w 2022 r.
W publikacji przekazano też, że celem indyjskiego rządu jest podniesienie poziomu indyjskiej infrastruktury i logistyki handlowej, tak aby do 2030 r. Indie znalazły się wśród 25 najlepszych pod tym względem krajów na świecie.
Według wskaźnika wydajności logistycznej Banku Światowego, Indie poprawiły się z 54 w 2014 r. do 44 w 2018 r. i do 38 w 2023 r. Postęp ten można w dużej mierze przypisać ważnym inicjatywom, takim jak projekt Bharatmala, który koncentruje się na rozwoju dróg krajowych i autostrad, oraz projekt Sagarmala mający na celu budowę infrastruktury portowej. Oba projekty zostały zainicjowane w 2015 roku. Pomimo tych ulepszeń, indyjska infrastruktura logistyczna i transportowa nadal nie dorównuje wielu regionalnym konkurentom - zaznaczono w raporcie.
Oceniono także, że kraj ten korzysta z dynamicznej i rosnącej siły roboczej, a dane demograficzne wspierają długoterminowe perspektywy gospodarcze Indii. Wyjaśniono, że - zgodnie z oczekiwaniami - populacja osób w wieku produkcyjnym (tj. od 15 do 64 lat) przekroczy próg 1 mld w 2026 r. i poziom ten utrzyma się do 2075 r. Swój szczyt na poziomie 1,1 mld będzie miał z kolei w 2048 r.
Zaznaczono jednak, że wyzwaniem jest wysokie (ok. 23 proc. w 2022 r.) bezrobocie wśród młodzieży, niski wskaźnik aktywności zawodowej kobiet (30 proc. w 2022 r.) i poziom wykształcenia - zgodnie z danymi za 2022 r. 50 proc. populacji w wieku 25 lat i starszej ukończyło edukację na poziomie szkoły średniej I stopnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na czym to opierają tania energie na węglu , który się u nas likwiduje