Akcjonariusze Orlenu wnieśli pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał z 25 czerwca 2024 r. o nieudzieleniu absolutorium za 2023 r. ośmiu byłym członkom zarządu oraz dwóm członkom rady nadzorczej; w ocenie Orlenu pozwy te są bezzasadne - podała spółka w komunikacie.
Jak poinformował w poniedziałek Orlen w komunikacie giełdowym, pozwy wniesione do Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczą byłych członków zarządu: Armena Konrada Artwicha, Patrycji Klareckiej, Michała Roga, Jana Szewczaka, Józefa Węgreckiego, Piotra Sabata, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego oraz byłych członków rady nadzorczej Andrzeja Szumańskiego i Michała Klimaszewskiego.
W czerwcu zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu i 10 członkom rady nadzorczej pełniącym funkcje w 2023 r. - w tym ówczesnemu prezesowi Danielowi Obajtkowi i ówczesnemu przewodniczącemu rady nadzorczej Wojciechowi Jasińskiemu.
W przypadku zarządu z 2023 r. oprócz Daniela Obajtka absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski.
Większość poprzedniego zarządu przestała pełnić funkcje w lutym 2024 roku.
Z kolei w przypadku rady nadzorczej z 2023 r. oprócz Wojciecha Jasińskiego absolutorium nie udzielono także: Andrzejowi Szumańskiemu, Annie Wójcik, Barbarze Jarzembowskiej, Andrzejowi Kapale, Michałowi Klimaszewskiemu, Romanowi Kuszowi, Jadwidze Lesisz oraz Annie Sakowicz-Kacz i Janinie Goss.
Rada nadzorcza w tym składzie została odwołana 6 lutego 2024 r.
Podczas ZWZ Orlenu 25 czerwca br. w każdym z 11 głosowań za nieudzieleniem absolutorium członkom zarządu z 2023 r. opowiedziało się ponad 90 proc. akcjonariuszy biorących w nim udział, natomiast podczas 10 głosowań za nieudzieleniem absolutorium członkom rady nadzorczej z 2023 r. padło za każdym razem 83 proc. głosów.
W uzasadnieniu do projektów uchwał w tej sprawie przygotowanych przez obecny zarząd i radę nadzorczą spółki podkreślono, że przeprowadzona w toku analizy weryfikacja realizacji zadań przez zarząd i radę nadzorczą spółki za rok 2023, w tym wykonania obowiązków spoczywających na członkach tych organów, uprawnia do odmowy udzielenia absolutorium.
W przypadku zarządu Orlenu z 2023 r. wskazano m.in. niedopełnienie obowiązków w sprawowaniu kierownictwa strategicznego i operacyjnego oraz nadzoru właścicielskiego w stosunku do spółki Orlen Trading Switzerland - OTS, związanych z wdrożeniem obowiązujących dla grupy kapitałowej Orlen polityki i wewnętrznych zasad w zakresie wydatkowanych kwot, w tym związanych z przygotowaniem do transakcji handlowych. Wskutek tego oraz innych czynników - jak zaznaczono w uzasadnieniu - doszło do transakcji niekorzystnej dla OTS, co doprowadziło do konieczności odpisu w skonsolidowanym wyniku na kwotę 1,6 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To jakiś żart nie ? Jak to możliwe, że nie dostali absolutorium? W jakim my kraju żyjemy???? Jak widać na załączonym obrazku Polityczne rozgrywki stają się ważniejsze niż cokolwiek innego....