Nie we wszystkich spółkach z udziałem Skarbu Państwa zakończyły się audyty - przekazało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak wcześniej informował resort, priorytetowe obszary audytów to: outsorcing, postępowania sądowe, administracyjne i kontrolne oraz cyberbezpieczeństwo.
Audyty w spółkach z udziałem Skarbu Państwa powinny być wykonane z należytą starannością i nie wszędzie zostały zakończone. W przypadku spółek giełdowych należy pamiętać, że Skarb Państwa jest tylko jednym z akcjonariuszy. Audyty w spółkach publicznych, notowanych na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, dotyczą informacji potencjalnie cenotwórczych, a emitenci są zobowiązani zapewnić akcjonariuszom jednakowe traktowanie - poinformował resort aktywów państwowych.
Dodano, że w odniesieniu do spółek niepublicznych, wyniki audytów zawierają dane osobowe i nierzadko informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Z tego względu ewentualne udostępnianie ich przez właściwe podmioty powinno odbywać się z poszanowaniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego - podkreślono.
Natomiast informacje dotyczące spółek publicznych, w zakresie w jakim spółki są zobowiązane i uprawnione do podania ich do wiadomości, dostępne są na stronach internetowych konkretnych spółek, w tym podawane do wiadomości w formie raportów bieżących - dodano.
Pod koniec maja tego roku, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw nadzoru nad zarządzaniem mieniem państwowym, dyrektor departamentu nadzoru I w Ministerstwie Aktywów Państwowych Arkadiusz Jówko, poinformował, że resort oczekuje na dostarczenie wyników audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa do 15 lipca tego roku.
Dodał, że minister aktywów państwowych wskazał priorytetowe obszary, które powinny zostać zaudytowane i wyniki badań mają zostać przekazane do resortu.
Są to usługi outsourcingowe, w tym współpraca z trzecim sektorem oraz z innymi podmiotami zewnętrznymi, jest to przegląd postępowań sądowych, administracyjnych i postępowań kontrolnych, zarówno organów kontroli zewnętrznej i wewnętrznej, oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa i w tych priorytetowych czterech obszarach został wyznaczony termin 15 lipca - powiedział Jówko.
Dyrektor wyjaśnił, że gdyby okazało się, że badania takie miałyby potrwać dłużej, to organy spółek zostały zobowiązane do sukcesywnego informowania na bieżąco o wynikach przeprowadzanych audytów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.