C-Questra, niezależny europejski operator specjalizujący się w łańcuchu wartości składowania CO2, oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy (GIG-PIB), podpisały porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego rozwoju projektów wychwytywania, utylizacji i sekwestracji dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce.
C-Questra to niezależny europejski operator wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, założony w 2023 r., który złożył już pierwszy wniosek o zezwolenie CCUS we Francji w celu dalszej oceny już ocenionego lądowego miejsca zatłaczania CO2 zlokalizowanego w rejonie Basenu Paryskiego.
GIG-PIB to uznany państwowy instytut badawczy, który zapewniać będzie wiedzę ekspercką i wsparcie technologiczne dla C-Questra w celu przyspieszenia rozwoju niektórych projektów składowania dwutlenku węgla w Polsce.
Jak powiedział Jarosław Zagórowski, dyrektor GIG-PIB: – Technologia CCUS jest uważana za kluczową dla działań na rzecz klimatu. Wychwytywanie CO2 z dużych źródeł przemysłowych i składowanie go na stałe lub wykorzystanie poprzez przetworzenie na użyteczne produkty może zmniejszyć emisje z sektora przemysłowego i energetycznego. GIG-PIB zawsze chętnie angażuje się we wszelkie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu.
Fernanda Veloso, dyrektor techniczny C-Questra, podkreśliła: – Celem podpisanej umowy jest maksymalizacja naszych szans, z pomocą prestiżowego partnera, na realizację pierwszego operacyjnego projektu CCUS w Europie. W ostatnim czasie Polska wprowadziła istotne zmiany legislacyjne mające na celu zniesienie barier biurokratycznych w celu przyspieszenia przyjęcia kluczowej technologii CCUS na dużą skalę przemysłową.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.