Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu gościło w tym roku uczestników 13. edycji Szkoły Letniej V4 Heritage Academy. W tym roku program w całości był dedykowany dziedzictwu przemysłowemu Górnego Śląska. Goście z kilku europejskich państw zwiedzili Sztolnię Królowa Luiza i Kopalnię Guido.
W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zakończyła się się Szkoła Letnia V4 Heritage Academy. To już 13. edycja tego przedsięwzięcia organizowanego pod auspicjami Grupy Wyszehradzkiej. Tegorocznym tematem przewodnim było dziedzictwo przemysłowe ze szczególnym uwzględnieniem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W Zabrzu uczestnicy szkoły spędzili kilka dni. Nie zabrakło okazji do zwiedzania podziemi Sztolni Królowa Luiza i Zabytkowej Kopalni Guido. Był czas na prace nad określeniem kryteriów wpisu, atrybutów miejsca, jego uniwersalnej, wyjątkowej wartości pod kątem wpisu na listę UNESCO, a także na burzliwe dyskusje.
„Niezwykła atmosfera jaka towarzyszyła nam w czasie wielogodzinnych spotkań i prelekcji, zaowocowała sporą ilością materiału, który będzie stanowić bazę do dalszych działań. Wszystko to zakończone znakomitą merytoryczną dyskusją nad znaczeniem dziedzictwa przemysłowego oraz wnioskami końcowymi” – podsumowali organizatorzy.
Warto wiedzieć, że Szkoła Letnia Heritage Academy to tygodniowy program edukacyjny dla pracowników instytucji kultury, służb konserwatorskich i studentów z regionu Europy Środkowej. Program jest organizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wraz z partnerami wyszehradzkimi i realizowany pod auspicjami Grupy Roboczej Ekspertów do spraw Dziedzictwa Kulturowego Krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Działania skupiają się wokół tematyki zarządzania miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i co roku spotkania organizowane są w innym państwie „wyszehradzkiej czwórki”. W tym roku przedmiotem było właśnie dziedzictwo przemysłowe, ze szczególnym uwzględnieniem Zabrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.