Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu za 2023 r. - poinformowała w piątek Agencja. Obecny zarząd zdecydował również, że zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw - dodano.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie (...) informuje, że w dniu dzisiejszym, tj. 26 lipca 2024 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ARP, w trakcie którego nie udzielono absolutorium członkom poprzedniego Zarządu za rok 2023 - poinformowała ARP w piątkowym komunikacie.
Jak dodano, nieudzielenie absolutorium poprzedniemu zarządowi ARP jest efektem analizy wyników wstępnego audytu, który zlecił nowy Zarząd, powołany w maju br., realizując swoje ustawowe obowiązki, jak również działając zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Aktywów Państwowych .
Przygotowanie powyższego audytu było bardzo utrudnione z uwagi na zniszczenie wielu dokumentów źródłowych. Audyt wykazał jednak szereg nieprawidłowości związanych z decyzjami poprzedniego Zarządu, a także zawieranymi umowami zlecenia, pożyczkami, darowiznami, usługami consultingowymi, udziałem w przedsięwzięciach gospodarczych oraz fikcyjnym zatrudnieniem - podkreśliła Agencja.
ARP poinformowała, że w ocenie prawników zidentyfikowane działania poprzedniego zarządu mogą wyczerpywać znamiona przestępstw przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom, jak również działalności na szkodę ARP. Na podstawie wyników audytu Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ARP nie udzieliło absolutorium poprzedniemu zarządowi, zaś obecny Zarząd podjął decyzję o złożeniu w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw.
- Z uwagi na ilość zidentyfikowanych naruszeń prawa, niegospodarność, wysokość kwot, których owe naruszenia dotyczą oraz osoby, które były w to zaangażowane, powyższe zawiadomienie zostało przygotowane i zostanie dziś złożone na ręce Prokuratora Krajowego w celu podjęcia przez niego decyzji, która jednostka prokuratury będzie zajmować się sprawą - poinformowała ARP. Dodała, że zawiadomienie dotyczy udokumentowanych na dziś zachowań.
ARP prowadzi natomiast dalsze działania celem zbadania obszarów, w których mogło dojść do ewentualnych naruszeń prawa, również dotyczących spółek zależnych - wskazała spółka. Przekazała, że w tej sprawie ARP udzieliła pełnomocnictwa mecenasowi Jackowi Dubois z Kancelarii Dubois i Wspólnicy w celu reprezentowania jej jako pokrzywdzonej w toku postępowania zainicjowanego na podstawie złożonego zawiadomienia. Mając na uwadze, iż na podstawie przepisów prawa karnego, postępowanie karne objęte jest tajemnicą, ARP jest zobowiązana do jej zachowania. Wobec powyższego informacje dotyczące postępowania, jak również obszarów objętych zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstw, będą przekazywane opinii publicznej w porozumieniu z prokuratorem prowadzącym postępowanie - podkreśliła ARP.
Na czele zarządu ARP od listopada 2018 r. do kwietnia 2024 r. stał Cezariusz Lesisz.
Agencja Rozwoju Przemysłu należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Właścicielem 100 proc. akcji ARP SA jest Skarb Państwa, a prawa z tych akcji wykonuje Minister Aktywów Państwowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.