Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie - poinformował w piątek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, w związku z globalną awarią systemów Microsoft. Dodał, że na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju.
Globalna awaria systemu Microsoftu spowodowała zakłócenia i problemy w wielu branżach, m.in. lotniczej, finansowej, medialnej i na kolei - poinformowały w piątek agencje prasowe.
- Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie. Globalna awaria systemów Microsoft jest monitorowana przez polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji, a na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju - zapewnił w piątek na platformie X wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski.
Szef resortu cyfryzacji, pytany w piątek w telewizji Polsat News o awarię systemów Microsoftu, wskazał, że systemy infrastruktury krytycznej nie są oparte tylko o systemy Microsoftu. Dodał, że zgłaszane są przypadki awarii na terenie naszego kraju, lecz nie dotyczą infrastruktury krytycznej.
Polska przykładała dużo uwagi do infrastruktury krytycznej, by dywersyfikacja dostawców systemów następowała - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Wyjaśnił, że dzięki temu dziś jesteśmy spokojniejsi.
Poinformował, że są zgłaszane przypadki awarii na terenie naszego kraju, lecz nie dotyczą infrastruktury krytycznej.
- Globalna awaria systemów Microsoftu jest monitorowana przez polskie służby od rana, zajmujemy się sprawą na bieżąco - wskazał.
Zaznaczył jednak, że są godziny poranne i systemy wchodzą w wysoki stopień aktywności, mogą dziś być aktualizacje.
- Na tą chwilę nie ma powodów do niepokoju - pokreślił.
Zapytany o wstępną przyczynę awarii minister wskazał zakłócenie globalnego systemu Microsoft Windows, ze względu na nakładkę dostarczoną przez zewnętrzną firmę współpracującą z Microsoftem. Dodał, że sytuacja w Polsce jest lepsza, niż to, co można obserwować w krajach zachodnich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.