Czechy podpisały memorandum o współpracy energetycznej z Ukrainą. Jednym z punktów porozumienia jest wsparcie Czech dla utworzenia wodorowego korytarza dla transportu produkowanego na Ukrainie wodoru odnawialnego, który następnie płynąłby do Unii Europejskiej. Kolejnymi celami współpracy jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów oraz modernizacja infrastruktury. Poinformowało o tym Ministerstwo Przemysłu i Handlu.
- Rosyjskie ataki są masowo wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną. Jego odbudowa jest strategicznym zadaniem utrzymania zdolności obronnej Ukrainy przed rosyjską agresją. Czeskie firmy od dawna angażują się w dostawy materiałów energetycznych na Ukrainę, a to memorandum powinno jeszcze bardziej pogłębić wzajemną współpracę. Ponadto powinno prowadzić do rozwoju współpracy w dziedzinie energetyki, niezależnie od tego, czy dotyczy ona magazynowania i dostaw gazu lub ropy ze źródeł nierosyjskich, rozwoju energetyki jądrowej, czy też rozwoju źródeł odnawialnych czy produkcji energii wodór – powiedział Minister Przemysłu i Handlu Republiki czeskiej Jozef Síkela cytowany przez portal iuhli.cz.
Ten sam portal przypomina, że Polska również stara się pomóc Ukrainie, której infrastruktura energetyczna została znacząco zniszczona po rosyjskich atakach. Chodzi o dostawy prądu z myślą o zimie.
Portal wskazuje, że pojawił się pomysł, aby eksportować z Polski prąd z węgla do Ukrainy bez obciążania kosztami CO2.
"Prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla za europejskie pieniądze będziemy przesyłać istniejącym mostem energetycznym do Ukrainy" – zapowiedział Donald Tusk, przypomina czeski portal węglowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.