Następny wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostanie skierowany do Brukseli po wakacjach - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jego zdaniem kolejne pieniądze z KPO mogą być w Polsce na koniec roku.
- Po wakacjach wnioskujemy o kolejne miliardy z KPO. Będzie to kilkanaście miliardów złotych, o które zawnioskujemy do Brukseli. Spodziewamy się tych pieniędzy w Polsce pod choinkę, na koniec roku. Na przełomie roku będziemy wysyłać kolejne wnioski o płatność, tak, żeby w pierwszej połowie 2025 roku te pieniądze do Polski spłynęły - powiedział Szyszko na konferencji prasowej w piątek w Lublinie.
Pytany o zagrożenie niewykonania na czas zaplanowanych inwestycji i projektów, co wiązałoby się z groźbą utraty środków, Szyszko powiedział, że KPO od początku miał napięty harmonogram, a obecny rząd odziedziczył go z dwuletnim opóźnieniem w jego realizacji.
- Terminarz jest bardzo, bardzo wymagający. Na pewno jest zagrożenie, ale jeśli wszyscy będą pracować +na maksa+ i dadzą z siebie wszystko, to wykonanie tych inwestycji w terminie będzie możliwe - podkreślił.
Przypomniał, że w resorcie prowadzono rewizję programu, której głównym celem było uratowanie pieniędzy z grantów przeznaczonych dla Polski w KPO i przesunięcie terminów realizacji inwestycji na później. Zrewidowane projekty musiały uzyskać akceptację Komisji Europejskiej.
Według wiceministra bardzo prawdopodobne jest, że w pierwszej połowie 2025 roku przeprowadzona zostanie kolejna rewizja.
- Będzie mniejsza i bardziej techniczna - zaznaczył. Na początku lipca ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła, że planowany na 2025 r. wniosek o kolejną rewizję KPO będzie dotyczył opóźnienia terminu powstania ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego; obecna wersja KPO przewiduje, że w 2026 r. będzie 80 proc. tych planów.
Szyszko w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie spotkał się z samorządowcami z regionu, tematem spotkania były możliwości pozyskiwania środków przez samorządy z KPO.
Polska złożyła do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek płatność z Krajowego Planu Odbudowy, o wartości 6,3 mld euro, w grudniu 2023 r. W kwietniu Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie wypłatę dla Polski pierwszej transzy pieniędzy z KPO i 15 kwietnia wpłynęło do Polski 27 mld zł z pierwszego wniosku o płatność z KPO.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pod koniec czerwca informowało, że Polska otrzymała dotychczas z Komisji Europejskiej na finansowanie KPO ponad 11,3 mld euro (ponad 49 mld zł), z czego 3,25 mld euro w formie dotacji i 8,14 mld euro w postaci pożyczek. Dotychczasowe wypłaty w części dotacyjnej KPO - wg stanu na 20 czerwca - wyniosły ponad 8,7 mld zł.
W sumie Polska ma otrzymać z KPO 59,8 mld euro (ok. 256 mld zł). Będzie to 25,27 mld euro (108 mld zł) dotacji i 34,54 mld euro (148 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.