W Zabrzu od 28 do 30 czerwca odbywał się festiwal „Moc Dętych – Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych”. Trzydniowe wydarzenie pokazało się w zupełnie nowej odsłonie. Dziesięć zespołów dętych zaprosiło słuchaczy nie tylko na muzyczną ucztę. Oprócz festiwalu zaplanowano bowiem potańcówki, korowód, warsztaty i pokazy. W niedzielę 30 czerwca odbył się finał festiwalu.
Festiwal orkiestr w tej formie odbywa się po raz pierwszy. – Parę razy zmieniał formułę, bo pierwsze festiwale były dwudniowe. W pierwszym dniu był festiwal musztry paradnej, brały w nim udział orkiestry wojskowe, straży pożarnej i policji. Drugiego dnia były orkiestry dęte górnicze – opowiada Eugeniusz Kuchta, jeden z organizatorów imprezy, były pracownik kopalni Makoszowy w Zabrzu. – Z czasem formuła się zmieniła na jednodniową – były tylko orkiestry górnicze. Natomiast trzeba było coś zmienić. Do współpracy ze mną przy festiwalu zasiedli młodzi ludzie z inną, świeżą wizją. Tym sposobem mamy imprezę trzydniową – uśmiecha się Eugeniusz Kuchta i wylicza: – Pierwszy dzień na zaprzyjaźnionej z nami instytucji, czyli przy Szybie Maciej, tam odbył się chillout. Drugi dzień to potańcówka, która odbyła się na Carnalu, naszym obiekcie, czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Dzień trzeci to Bitwa Orkiestr. Wystąpiły na niej trzy zespoły.
– Jest to już 19. festiwal i tak naprawdę oprócz tego, że odbywał się w Zabrzu, z miastem i władzami nie ma nic wspólnego. Od zawsze mieliśmy wsparcie spółek górniczych, na początku była to Kompania Węglowa, później Polska Grupa Górnicza i Węglokoks Kraj – mówił nam Eugeniusz Kuchta.
Koncerty sąsiedzkie odbyły się na osiedlach: Kopernika, Mikulczyce, Rokitnica – czas mieszkańcom umilała tam Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Finałowym wydarzeniem był przemarsz ulicami miasta i Wielka Bitwa Muzyczna Orkiestr na placu Braci Górniczej. Niesamowite było usłyszeć dźwięk w jednym zespole 150 trąbek, puzonów i bębnów.
Patronem medialnym imprezy była „Trybuna Górnicza”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.