Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się w piątek 5 lipca z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych z kopalni Bobrek, by omówić aktualną sytuację zakładu. Potwierdziła wcześniejsze stanowisko, że nikt z pracowników kopalni nie straci pracy.
W informacji zamieszczonej na platformie X Ministerstwa Przemysłu podano, że proces związany z zakończeniem eksploatacji w kopalni Bobrek będzie prowadzony w oparciu o zapisy w umowie społecznej z 28 maja 2021 r., z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych, a miasto i spółka mogą liczyć na pomoc oraz wsparcie Ministerstwa Przemysłu dotyczące działań restrukturyzacyjnych.
„Jednocześnie minister Marzena Czarnecka poinformowała, że do połowy lipca zarząd Węglokoksu Kraj przedstawi wstępne założenia związane z procesem zakończenia eksploatacji w kopalni Bobrek” - podało biuro prasowe MP.
Z komunikatu wynika, że planowane są m.in. alokacje pracowników, urlopy górnicze i inne działania osłonowe. Ustalono też, że strona społeczna, zarząd Węglokoksu Kraj i przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu będą odbywać regularne spotkania, by monitorować proces związany z zakończeniem eksploatacji kopalni Bobrek.
Przypomnijmy. Do końca 2025 roku ma być zakończony proces produkcji w zakładzie, likwidacja ma się rozpocząć 1 stycznia 2026 r. Na decyzję wpłynęła sytuacja z końca marca 2024 r., gdy w jednym z drążonych chodników kopalni doszło do wstrząsu. W rejonie zagrożenia znalazło się 14 górników, jeden zmarł. O sytuacji w kopalni Bobrek przesądziły kwestie bezpieczeństwa – zgodnie z decyzją nadzoru górniczego podjętą po tragicznym w skutkach wstrząsie, nie jest możliwe bezpieczne prowadzenie robót górniczych w tym rejonie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.