Ileż to nadziei wiązaliśmy w Polsce z podziemnym zgazowaniem węgla. Planów opracowano sporo, ale na razie nic z nich nie wyszło na skalę przemysłową. Tymczasem Ministerstwo Węgla Indii uruchomiło pierwszy w historii krajowy projekt pilotażowy podziemnego zgazowania węgla (UCG) w bloku węglowym Kasta w dystrykcie Jamtara w stanie Jharkhand.
Projekt sponsorowana przez Eastern Coalfields Limited (ECL) ma na celu zrewolucjonizowanie przemysłu węglowego poprzez przekształcenie węgla w cenne gazy, takie jak metan, wodór, tlenek i dwutlenek węgla.
Gazy te mają szerokie zastosowanie przemysłowe, m.in. do produkcji syntetycznego gazu ziemnego, surowców chemicznych do produkcji paliw, nawozów i materiałów wybuchowych. Podziemne zgazowanie węgla ma ogromną zaletę, ponieważ uwalnia złoża węgla, których wydobycie przy użyciu konwencjonalnych technik wydobywczych nie jest ekonomicznie opłacalne – napisano na indiatimes.com.
Ten pilotażowy projekt – jak podkreślono - stanowi kamień milowy dla Coal India Limited (CIL) i jej spółek zależnych i stawia Indie w czołówce we wprowadzaniu najnowocześniejszych technologii zgazowania węgla.
W grudniu 2015 r. Ministerstwo Węgla zatwierdziło kompleksowe ramy polityki w zakresie zgazowania na obszarach zasobnych w węgiel kamienny i brunatny. Zgodnie z tą polityką spółka Coal India wybrała blok węglowy Kasta do wdrożenia technologii PZW specjalnie dostosowanej do indyjskich warunków geologiczno-górniczych.
Projekt, zarządzany przez ECL we współpracy z Centralnym Instytutem Planowania i Projektowania Kopalń oraz kanadyjską firmą Ergo Exergy Technologies potrwa dwa lata i jest podzielony na dwie fazy. Faza wstępna, która rozpoczęła się 22 czerwca 2024 r., polegała na stworzeniu raportu wykonalności technicznej poprzez odwierty i badania próbek rdzeniowych. Druga faza skupi się na zgazowaniu węgla w skali pilotażowej.
Oczekuje się, że pomyślne wdrożenie tego projektu pilotażowego otworzy możliwości transformacji dla indyjskiego sektora energetycznego i zademonstruje zrównoważone i wydajne wykorzystanie krajowych zasobów węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.