Orkiestra Zakładowa Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, która swoimi występami uświetnia wiele uroczystości, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia.
Historia orkiestry rozpoczęła się dokładnie 1 lipca 1974 roku. Jej założycielem był Mikołaj Krogulski, znany działacz kulturalno-oświatowy w Bełchatowie. Przez kolejne lata rolę kapelmistrza pełnili: Waldemar Miegoń (od 1986 roku) oraz Małgorzata Wąsikowska (od 2003 roku). Od 2020 roku 25 członków górniczej orkiestry gra pod batutą Damiana Kraty. Natomiast funkcję tamburmajora, czyli dyrygenta w marszu, od 1983 roku pełni Zbigniew Kaczmarek.
Od początku swojej działalności artystycznej orkiestra górnicza KWB Bełchatów wpisała się w pejzaż kulturalny miasta i stała się jego integralną częścią. Jest propagatorem tradycji górniczych i ambasadorem górniczego stanu.
- Orkiestra górnicza jest dobrem kulturowym tego regionu i nieodłącznym elementem naszej tożsamości i tradycji. Pięćdziesiąt lat jej istnienia symbolizuje nie tylko historię naszej firmy, ale także zaangażowanie i pasję wielu pokoleń pracowników – podkreśla Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Pierwszy raz orkiestra zagrała publicznie 20 lipca 1974 roku podczas uroczystego otwarcia Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. Kilka miesięcy później, 3 grudnia zadebiutowała na capstrzyku z okazji święta górniczego – Barbórki, a następnego dnia o godz. 6.00 na ulicach miasta Bełchatowa zabrzmiała pierwsza pobudka górnicza. I tak zapoczątkowana przed laty tradycja trwa do dziś.
Górnicza orkiestra stanowiła w latach 70. nie tylko ozdobę uroczystości barbórkowych, ale była również ambasadorem i propagatorem nowych zawodów, które w tych stronach nie miały jeszcze swoich tradycji. Początkowo orkiestrę zakładową tworzyli zarówno pracownicy kopalni, jak i mieszkańcy Bełchatowa.
Przez pięć dekad orkiestra zakładowa bełchatowskiej kopalni brała udział w wielu przeglądach orkiestr dętych, festiwalach, wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych w kraju i za granicą. Dwukrotnie uczestniczyła w uroczystościach związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1997 i 1999. W 2014 roku na zaproszenie Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego brała też udział w obchodach Barbórki w Pałacu Prezydenckim. Na swoim koncie posiada również nagraną płytę CD, która zawiera 18 utworów wykonywanych przez zespół orkiestry zakładowej i big bandu.
W ciągu 50 lat zespół osiągnął wiele sukcesów, koncertował na największych scenach, uczestniczył na najważniejszych uroczystościach, rozsławiał markę Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów w kraju i poza granicami. - Dziś może się poszczycić profesjonalnym zespołem, który od połowy wieku kultywuje tradycje górnicze w regionie. Orkiestra na stałe wpisała się w tradycje kopalni i Bełchatowa i nikt nie wyobraża sobie bez niej Barbórki, pobudki, czy pochodu – mówi Damian Krata, kapelmistrz orkiestry.
Obecnie najważniejszymi dla kopalni wydarzeniami, w których bierze udział orkiestra jest niewątpliwie Barbórka i związane z tym wydarzeniem uroczystości (Karczma Piwna, Comber Babski, spotkanie z jubilatami, uroczysta akademia) oraz Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego, a także spotkania pod tablicą upamiętniającą osoby, które straciły życie na stanowisku pracy. Orkiestra uświetnia też swoimi występami miejskie wydarzenia.
Uroczyste obchody 50-lecia Orkiestry Zakładowej KWB Bełchatów zaplanowane są na 4 października w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bełchatowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.