Indyjska państwowa spółka wydobywcza Coal India Limited (CIL) przekazała 23 zamknięte kopalnie głębinowe podmiotom prywatnym w ramach działań mających na celu zwiększenie krajowej produkcji węgla. Kopalnie te, posiadające łatwo dostępną infrastrukturę wydobywczą i łączną zdolność produkcyjną na poziomie 34 mln ton rocznie, będą obsługiwane przez oferentów, którzy zwyciężyli w przetargach, w oparciu o model podziału przychodów.
Górnicy z sektora prywatnego walczą o co najmniej 4 proc. udziału w przychodach z CIL przez 25 lat, co stanowi krok w stronę dalszej eksploatacji krajowych zasobów węgla w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, podaje indianexpress.com.
Z łącznej liczby 34 opuszczonych kopalń zidentyfikowanych przez CIL, po dziesięć należy do jej spółek zależnych z siedzibą w Bengalu Zachodnim i Jharkhand, dziewięć do spółek zależnych działających w Maharasztrze, Chhattisgarh i Madhya Pradesh, trzy do spółki zależnej z siedzibą w Odisha i dwie do spółki zależnej z siedzibą w Jharkhand.
„Wcześniej CIL zidentyfikowała łącznie 34 zamknięte kopalnie, w których znajdują się niewykorzystane zasoby węgla dobrej jakości, ale ich wydobycie może nie być dla CIL opłacalne finansowo. CIL zdecydowała się ogłosić przetarg i zaoferować te kopalnie chętnym podmiotom z sektora prywatnego, które są gotowe do prowadzenia działalności oraz dzielenia się częścią przychodów z CIL” – podała w oświadczeniu największa spółka węglowa w kraju.
Zamknięte kopalnie, które zostały przydzielone prywatnym operatorom, kryją szacunkowo 635 mln ton węgla.
W ostatnie aukcji na komercyjne kopalnie węgla różne podmioty ubiegały się o prawa do 60 kopalń w ośmiu stanach. „Nie ma żadnych ograniczeń w sprzedaży i wykorzystaniu węgla. W szczególności usunięto kryteria kwalifikowalności, usuwając wszelkie bariery techniczne i finansowe utrudniające uczestnictwo” – czytamy w komunikacie prasowym.
W aukcjach komercyjnych sprzedano dotychczas łącznie 104 kopalnie węgla kamiennego o łącznej mocy znamionowej wynoszącej 226 mln ton węgla. W latach 2023–2024 własne i komercyjne bloki węglowe wydobyły 147 mln ton, a w 2025 r. rząd zamierza wydobyć 170 mln ton. Według wewnętrznych szacunków Ministerstwa Węgla, produkcja surowca z tych bloków przekroczy w 2030 r. 380 mln ton, z czego 265 mln ton dla energetyki, 17 mln ton dla nieuregulowanych gałęzi przemysłu zużywających węgiel, takich jak stalownie i cementownie, oraz 102 mln ton bez ograniczeń dotyczących końcowego przeznaczenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
moŻna?