Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu, które we wtorek obradowało w Płocku postanowiło nie udzielić absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej za 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi. Zdecydowało też, że dywidenda za 2023 r. wyniesienie 4,15 zł na akcję.
Na wniosek Skarbu Państwa, jako akcjonariusza Orlenu, wtorkowe posiedzenie ZWZ zostało przerwane na 30 dni, do 24 lipca. Po jego wznowieniu do rozpatrzenia pozostanie jeden punkt porządku obrad - zmiany w radzie nadzorczej.
Przed ogłoszeniem przerwy ZWZ Orlenu zmieniło, również na wniosek Skarbu Państwa, proponowaną wcześniej kolejność uchwał tak, by uchwała o zmianach w radzie nadzorczej była głosowana jako ostatnia przed ostatecznym zamknięciem obrad. Akcjonariusze przyjęli też uchwałę ustalającą liczbę członków rady nadzorczej na 10 osób. Odrzucili zaś projekt uchwały o ustaleniu wysokości wynagrodzeń członków rady nadzorczej.
Wcześniej ZWZ Orlenu nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu i 10 członkom rady nadzorczej pełniącym funkcje w 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi Danielowi Obajtkowi i ówczesnemu przewodniczącemu rady nadzorczej Wojciechowi Jasińskiemu. Głosowania nad absolutorium przeprowadzono osobno i imiennie. W każdym z projektów uchwał widniał zapis, że ZWZ nie udziela absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 zarówno w przypadku członków zarządu, jak i rady nadzorczej Orlenu, którzy sprawowali funkcje w tym okresie.
W przypadku zarządu z 2023 r., oprócz Daniela Obajtka, absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski. Z kolei w przypadku rady nadzorczej z 2023 r. oprócz Wojciecha Jasińskiego absolutorium nie udzielono także: Andrzejowi Szumańskiemu, Annie Wójcik, Barbarze Jarzembowskiej, Andrzejowi Kapale, Michałowi Klimaszewskiemu, Romanowi Kuszowi, Jadwidze Lesisz oraz Annie Sakowicz-Kacz i Janinie Goss.
W każdym z 11 głosowań za nieudzieleniem absolutorium członkom zarządu z 2023 r. opowiedziało się ponad 90 proc. akcjonariuszy biorących udział we wtorkowym ZWZ Orlenu, natomiast podczas 10 głosowań za nieudzieleniem absolutorium członkom rady nadzorczej z 2023 r. padło za każdym razem 83 proc. głosów. Po każdym głosowaniu imiennym - zarówno w przypadku absolutorium dla zarządu, jak i rady nadzorczej - trzech akcjonariuszy indywidualnych zgłaszało sprzeciw, w tym raz poprzez pełnomocnika, który reprezentował Annę Sakowicz-Kacz. Jeden z akcjonariuszy argumentował m.in., że uchwały o nieudzieleniu absolutorium są sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz naruszają interes spółki.
Przed głosowaniami nad absolutorium przewodniczący ZWZ Orlenu mecenas Józef Palinka odczytał uzasadnienie do projektów uchwał w tej sprawie przygotowane przez obecny zarząd i radę nadzorczą spółki. W dokumencie tym podkreślono, że przeprowadzona w toku analizy weryfikacja realizacji zadań przez zarząd i radę nadzorczą spółki za rok 2023, w tym wykonania obowiązków spoczywających na członkach tych organów, uprawnia do odmowy udzielenia absolutorium.
W przypadku zarządu Orlenu z 2023 r. wskazano m.in. niedopełnienie obowiązków w sprawowaniu kierownictwa strategicznego i operacyjnego oraz nadzoru właścicielskiego w stosunku do spółki Orlen Trading Switzerland - OTS, związanych z wdrożeniem obowiązujących dla grupy kapitałowej Orlen polityki i wewnętrznych zasad w zakresie wydatkowanych kwot, w tym związanych z przygotowaniem do transakcji handlowych. Wskutek tego oraz innych czynników - jak zaznaczono w uzasadnieniu - doszło do transakcji niekorzystnej dla OTS, co doprowadziło do konieczności odpisu w skonsolidowanym wyniku na kwotę 1,6 mld zł.
W dokumencie wspomniano także o niedopełnieniu obowiązków w zakresie kierowania polityką cenową w odniesieniu do stosowania cen hurtowych oraz cen detalicznych paliw płynnych w okresie między 1 sierpnia a 13 października 2023 r. poprzez co najmniej niewłaściwy nadzór nad podległymi zarządowi komórkami organizacyjnymi spółki, która poprzez to poniosła szkodę.
W przypadku spółki Lotos SPV 5, przejętej przez Orlen w 2023 r., zarząd Orlenu - jak wskazano w uzasadnieniu projektów uchwał przygotowanych przed wtorkowym ZWZ - proponował udzielenie absolutorium członkom zarządu z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym 2023. Akcjonariusze podzieli to stanowisko i udzielili absolutorium prezes Monice Standziak-Koresh oraz członkom zarządu: Wojciechowi Hatale-Sierantowi i Jarosławowi Brzyskiemu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.