Nową inicjatywę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprezentowano wczoraj (18 kwietnia) podczas spotkania z przedstawicielami ponad 100 miast województwa śląskiego – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Fundusz. W trakcie konferencji, w której uczestniczył w marszałek województwa Adam Matusiewicz mówiono o tym, w jaki sposób wykorzystać obligacje komunalne i inne instrumenty finansowe dla rewitalizacji poprzemysłowych dzielnic czy kwartałów w naszym regionie.
Zdaniem samorządowców główną przeszkodą dla szybkiej i skutecznej odnowy zniszczonych – najczęściej na skutek działalności przemysłu - części naszych miast jest brak możliwości pokrycia przez gminy pełnych kosztów tych inwestycji.
Co roku WFOŚiGW w Katowicach na termomodernizację i rewitalizację obiektów przeznacza ponad 150 mln zł. Koszty kwalifikacyjne pozwalające na uzyskanie efektów ekologicznych np. wymianę źródła ciepła, modernizację instalacji CO, ocieplenie ścian, wymienię okna i drzwi można sfinansować do 80 procent wartości zadania. Innych prac robionych przy okazji termomodernizacji czy kosztów przygotowania inwestycji w ten sposób dofinansować nie można. W efekcie, mimo zaangażowania środków Funduszu, pozostawały nie odnowione elewacje, sypiące się schody, przeciekające dachy, zrujnowane instalacje elektryczna itp. Takich straszących swym wyglądem kamienic i całych kwartałów miejskich w naszym regionie jest obecnie bardzo dużo.
Dlatego, jak mówiła podczas konferencji Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW, jedyną szansą aby realnie poprawić jakość życia mieszkańców, a jednocześnie nie spowodować drastycznych podwyżek czynszów, jest rewitalizowanie kompleksowo całych dzielnic wykorzystując na ten cel m. in. obligacje komunalne notowane na rynku Catalyst.
Obligacje tego rodzaju mogą teraz dotrzeć nie tylko do banków ale do większej liczby inwestorów, a emisje odbywać się mogą w seriach z różnymi terminami wykupu i nie wymagać zabezpieczenia. Nie bez znaczenia jest także możliwość nieuwzględnienia kosztów projektu w ustawowych limitach zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego.
Warunkiem skorzystania z tej inicjatywy jest posiadanie gminnego programu rewitalizacji obszaru miejskiego. Specjaliści z Funduszu - jak zadeklarowała prezes Lenartowicz - pomagać będą w konsultacjach i nawiązaniu kontaktu ze specjalistami giełdowymi.
Rozmowy o pierwszym pilotażowym projekcie w Rudzie Śląskiej przy modernizacji dzielnicy Ożegów zainicjowano już podczas katowickiej konferencji. Podobne projekty zapowiedziano w Bytomiu i Mysłowicach.
Prezentacje przedstawione podczas konferencji w Katowicach na temat możliwości uzyskania obligacji komunalnych na rewitalizację miast
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.