Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że produkcja przemysłowa będzie rosła w kolejnych miesiącach, ponieważ wzrost wynagrodzeń będzie stymulował konsumpcję i popyt na towary. Według czwartkowych danych GUS, produkcja przemysłowa w maju spadła o 1,7 proc. rdr.
Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, w maju produkcja przemysłowa spadła o 1,7 proc. w ujęciu rocznym, a o 4,6 proc. w porównaniu do kwietnia. Produkcja sprzedana przemysłu, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju wzrosła o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z kwietniem br. spadła o 2,1 proc. W maju najbardziej spadła produkcja urządzeń elektrycznych - o niemal 30 proc. oraz wydobycia węgla - o ponad 14 proc.
W ocenie PIE w kolejnych miesiącach produkcja przemysłowa będzie stopniowo rosła. Silny wzrost wynagrodzeń będzie stymulował konsumpcję i zwiększał popyt na towary - prognozuje Instytut. Jak przypomina PIE, presja kosztowa pozostaje niska, ponieważ ceny produkcji przemysłowej spadły w maju o 7,0 proc. w ujęciu rocznym, a taki poziom cen jest zbliżony do okresu sprzed wybuchu wojny.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozami gospodarczymi, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.