Na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się w środę, 19 czerwca, gala zamykająca pierwszą edycję projektu „Transformersi w szkołach - Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie”. Z młodzieżą ze szkół średnich województwa śląskiego spotkali się naukowcy, eksperci zajmujący się transformacją regionu.
„Transformersi w szkołach - Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie” to projekt edukacyjny, pierwszy taki w Polsce, w którym bierze udział 1130 uczniów ze szkół średnich z województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Sosnowca, Rybnika, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Knurowa i Wodzisławia Śląskiego. To pierwszy całościowy projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego poświęcony transformacji energetycznej i zmianom klimatycznym skierowany właśnie do młodych ludzi.
Jedną z uczestniczek projektu byłą Martyna Ciupała z I LO im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Przygotowała „Rowerowy przewodnik po Rudzie Śląskiej”. - Połączyłam to co jest ciekawe w moim mieście z moją pasją, chciałam wszystkim pokazać, że moja Ruda też jest zielona – podkreślała Martyna. - Mam plan, żeby ten przewodnik wydać w wersji papierowej.
Podczas sosnowieckiej gali wykłady wygłosili m.in. eksperci w dziedzinie transformacji, wśród nich byli doc. Ing. Barbara Stalmachová, CSc. (VSB – Technical University of Ostrava) i prof. dr hab. Jacek Jania (Uniwersytet Śląski).
Doc. Ing. Barbara Stalmachová z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie wygłosiła wykład zatytułowany „Górny Śląsk od czerni do zieleni”. - Na naszych terenach górnictwo kamienne spowodowało duże zmiany w środowisku i w dziedzinie społeczno-ekonomicznej. Do pozytywów należy zaliczyć między innymi budowę miast, dróg, nowe miejsca pracy - wyliczała doc. ing. Barbara Stalmachová. - Z kolei negatywne skutki to wypadki w górnictwie, zmiany stylu życia, wpływ eksploatacji na zdrowie mieszkańców czy likwidacja zabytków kultury i historii.
Z apelem do młodych ludzi zwróciła się zaś dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ. - Śląsk to węglowe serce Europy, ale będziemy je zazieleniać. To zadanie dla Was - powiedziała dr hab. Iwona Jelonek.
Podczas gali zostały ogłoszone wyniki konkursów, m.in. „Transformersi w obiektywie”, przygotowano warsztaty dla młodych ludzi, wystąpił też zespół muzyczny Antynomia z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach.
Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich na transformację. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rybnik, Prezydenta Miasta Sosnowiec i Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.