Choć sprawa kredytów frankowych nie budzi już tak dużych emocji w opinii publicznej, wciąż należy pamiętać o tysiącach osób, które zostały poszkodowane w skutek nieuczciwych umów kredytów udzielanych w CHF i walczą o sprawiedliwość w sądach. Bardzo ważną informacją dla frankowiczów jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnie 2024 roku. Co z niej wynika i jak może wpłynąć na wyroki sądów w procesach frankowych? Dowiesz się tego w niniejszym artykule.
Czego dotyczy uchwała SN w sprawie frankowych z dn. 25 kwietnia 2024?
25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę o sygnaturze III CZP 25/22, która dotyczy kilku istotnych kwestii związanych z kredytami frankowymi. Uchwała wynika z licznych wątpliwości frankowiczów, które pojawiały się pomimo jednolitego co do zasady orzecznictwa sądów krajowych i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Izba Cywila Sądu Najwyższego orzekła, że:
1. klauzule indeksacyjne, które zostały uznane za niedozwolone, nie mogą zostać zastąpione innymi rozwiązaniami dotyczącymi ustalania kursu, wynikającymi z przepisów prawa lub zwyczaju (np. kurs średni NBP);
2. w przypadku niemożności ustalenia wiążącego strony sposobu ustalania kursu CHF (lub innej waluty obcej) umowa przestaje być wiążąca również w pozostałym zakresie (innymi słowy pozostaje nieważna w całości);
3. rozliczenie stron w przypadku nieważności umowy dokonuje się według teorii dwóch kondykcji;
4. termin przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału powinien liczyć się od chwili zakwestionowania przez klienta postanowień umowy – oznacza to, że bieg przedawnienia zaczyna się już następnego dnia od wpłynięcia do banku reklamacji i wynosi on 3 lata kalendarzowe (jeśli zatem po upływie 3 lat kalendarzowych wydłużonych do 31 grudnia bank nie wniesie pozwu przeciwko klientowi lub nie zawnioskuje o przedłużenie terminu przedawnienia, nie będzie mógł dochodzić przed sądem zaspokojenia należności);
5. w przypadku stwierdzenia nieważności umowy strony nie mają prawa do żądania odsetek lub innej formy wynagrodzenia za korzystanie z ich środków pieniężnych od momentu spełnienia nienależnego świadczenia (czyli od chwili wypłaty kapitału lub uiszczenia raty) do chwili popadnięcia strony w opóźnienie (do momentu złożenia reklamacji lub wezwania do zapłaty).
Powyższe postanowienia oznaczają klarowne zasady dla osób, które liczą na to, że sądy unieważnią ich kredyty we frankach – kancelaria specjalizująca się w tego typu sprawach będzie mogła przedstawić przed sądu rzeczową i zgodną z przepisami prawa argumentację.
Dlaczego uchwała SN jest ważna?
Podejmując niniejszą uchwałę, Sąd Najwyższy potwierdził orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym uspokoił wielu frankowiczów, którzy obawiali się, że wejście na drogę sądową przeciwko bankowi będzie wiązało się z koniecznością zapłaty mu wysokich kwot, będących skutkiem unieważnienia umowy.
Uchwała SN z dnia 25 kwietnia 2024 o sygn. III CZP 25/22 jest ważny krokiem w kierunku ochrony praw konsumentów i zapewnienia uczciwości warunków określanych w umowach kredytowych. Najnowsze wyroki frankowe będą zatem potwierdzały dotychczas trend, polegający na wygrywaniu przez frankowiczów około 98% spraw.
Co nowego w sprawie kredytów frankowych – bądź na bieżąco
Osoby, które zaciągnęły kredyt powiązany z kursem CHF, powinny na bieżąco śledzić orzecznictwo sądów oraz TSUE, które może wpływać na przebieg toczących się postępowań lub stanowić ważną argumentację za wkroczeniem na drogę na drogę sądową przez kredytobiorców, którzy do tej pory jeszcze się na to nie zdecydowali.
Szczegółową interpretację Uchwały SN oraz inne nowinki prawne w zakresie kredytów frankowych i zapadających wyroków możesz znaleźć pod adresem https://kaczmarskizurowski.pl/uchwala-sn-iii-czp-25-22-czego-dotyczy/. Korzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej ma kluczowe znaczenia dla powodzenia w procesach przeciwko bankom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.