- To rozporządzenie to katastrofalna decyzja ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ono przyspieszy likwidacje polskich kopalń, bo żadna ze spółek węglowych nie będzie w stanie spełnić norm zwartych w tych nowych przepisach – tak ministerialną propozycję w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie ocenia Bogusław Ziętek, lider WZZ Sierpień 80.
Jak dodaje, proponowane normy przełożą się na utratę przychodów dla polskiego górnictwa na poziomie od 3,5 do 4 mld zł rocznie.
- Oczywiście największy cios otrzyma Polska Grupa Górnicza, która produkuje tego węgla ok. 2,5 mln t. Jest to dla mnie dziwna sytuacja, bo dwa lata temu z ogromnym wysiłkiem uniezależniliśmy się od rosyjskiego węgla, który zalewał polski rynek i to był przede wszystkim sortyment gruby. Teraz ktoś chcę wprowadzić rozporządzenie i normy, które są dedykowane pod węgiel rosyjski i których polskie kopalnie nie są w stanie spełnić. Ta decyzja spowoduje, że do polskiego górnictwa trzeba będzie dopłacać. W tym roku nie pięć miliardów tylko osiem, dziewięć, a może dziesięć. To jest sposób na likwidacje branży, bo pozbawiamy ją przychodów na poziomie 3-4 mld zł. To wszystko w chwili, kiedy energetyka już nie odbiera węgla, mamy kłopot ze znalezieniem miejsca zbytu na polski węgiel, a zwały mamy pełne. Jeśli tak to będzie wyglądać, to koniec roku będzie dramatem dla górnictwa i z tego już się nie podniesiemy. To będzie też dramat dla budżetu, bo trzeba będzie więcej dopłacić – wyjaśnia przewodniczący.
Lider Sierpnia 80 poinformował także o demonstracji, która odbędzie się pod siedzibą MKiŚ 28 czerwca.
- Jedziemy do Warszawy i tam w samo południe pod siedzibą resortu będziemy demonstrować przeciwko tym proponowanym normom. Demonstrację organizują WZZ Sierpień 80 oraz ZZ Kontra. Jedziemy tam w trzech sprawach. Pierwsza to właśnie rozporządzenie. Druga to niedopuszczenie do wygaszania tzw. „dwusetek” czyli starych bloków węglowych. Natomiast ostatni temat to uruchomienie odkrywki Złoczew dla elektrowni Bełchatów ,co jest bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu energetycznego – wylicza Bogusław Ziętek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech dalej związki zajmują się wycieczkami i pisma piszą.A co do umowy społecznej to takowej niema Bo umowa wchodzi w życie gdy zatwierdzi ją komisją europejska...a zatwierdziła?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.